Na dzień 18 października przypada Europejski Dzień Przeciwko Handlu Ludźmi, natomiast 19 jest Międzynarodowym Dniem Mediacji. W tym celu policjanci odwiedzili młodzież ze Szkoły Podstawowej numer 10 w Inowrocławiu. Przybliżyli zagrożenia związane z niebezpiecznym procederem, ale również przygotowali warsztaty mediacyjne.

Policjantki z zespołu do spraw nieletnich uczestniczyły, w spotkaniu z młodzieżą, gdzie poruszyły ważną tematykę, jakim jest mediacja oraz handel ludźmi.

Czym tak naprawdę jest mediacja, o której często zapominamy przy rozwiązywaniu problemów? Niczym innym jak sposobem rozwiązywania konfliktu, w którym biorą udział skłócone strony i osoba bezstronna, czyli mediator. Celem jest wypracowanie rozwiązania, które będzie zadowalające dla każdej ze stron.

Młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach wcielając się w rolę mediatora jak i strony konfliktu.

Uczniowie dowiedzieli się, również czym jest handel ludźmi oraz jak się przed nim ustrzec. Zjawisko to, zwane jest również handlem żywym towarem. Oznacza on werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób z zastosowaniem groźby, lub przemocy, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności, udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej, albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą – w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub w celu pozyskania organów.

By nie stać się ofiarą handlu ludźmi, policjantki zostawiły tematyczne informatory w Inowrocławskim Urzędzie Pracy. Jest to odpowiednie miejsce, gdyż wiele osób odwiedza urząd w poszukiwaniu pracy.

sierż. szt. Emil Gawroński

KPP Inowrocław