Jakie koszty można odliczyć w ramach refinansowania kredytu hipotecznego? Czy to się opłaca?

Refinansowanie kredytu hipotecznego to sprawdzony sposób na polepszenie warunków spłaty, który sprawdzi się w naprawdę wielu sytuacjach. Przy okazji oferuje kilka dodatkowych opcji interesujących z perspektywy części kredytobiorców. Poniżej przeczytasz, o czym mowa.

Na czym polega refinansowanie kredytu?

Najpierw odrobina teorii, bo mimo że na naszym rynku kredyty hipoteczne cieszą się olbrzymią popularnością, wciąż stosunkowo niewielu kredytobiorców wie o tym, że nie są skazani na spłatę tego samego zobowiązania przez cały okres kredytowania wskazany w harmonogramie.

Refinansowanie kredytu hipotecznego polega na spłacie dotychczasowego kredytu ze środków pochodzących z nowego zobowiązania. Od tej pory kredytobiorca spłaca więc inny kredyt, który jest udzielony na innych warunkach. Również w tym przypadku podstawowym zabezpieczeniem spłaty będzie hipoteka nieruchomości.

Oczywiście zasada jest prosta: aby kredyt hipoteczny na refinansowanie zakupu mieszkania czy domu się opłacał, jego warunki muszą być atrakcyjniejsze od warunków poprzedniego kredytu. A oto wcale nie musi być trudno, zwłaszcza w przypadku harmonogramów spłaty rozciągających się na wiele dekad.

Ile kosztuje refinansowanie kredytu hipotecznego?

Dlaczego wciąż stosunkowo niewielu klientów banków korzysta z kredytów refinansowych? Wielu z nich pewnie po prostu nie wie o takim produkcie, a spore grono odstraszają też potencjalne koszty i kwestie organizacyjne. Ale bez obaw. W całym procesie doskonałym wsparciem mogą okazać się doradcy kredytowi, a przede wszystkim przyda się sprawdzona wiedza. O refinansowaniu kredytu hipotecznego przeczytasz więcej na blogu kredytowym: https://blogkredytowy.pl/refinansowanie-kredytu-hipotecznego/.

Potencjalne koszty, jakie możesz ponieść to:

  • Wykonanie operatu szacunkowego nieruchomości,
  • Opłaty w sądzie wieczystoksięgowym (wykreślenie hipoteki to 100 zł, wpisanie hipoteki nowego banku 200 zł oraz podatek PCC-3 w wysokości 19 zł).

Niekiedy konieczne może stać się również poniesienie prowizji: z jednej strony wcześniejszej spłaty kredytu (choć większość banków zrezygnowała z tego typu opłat), a z drugiej nowego kredytu. W tym drugim przypadku również prowizje nie są standardem, a nawet jeśli się zdarzają, istnieje rozwiązanie tego problemu.

Kredyt refinansowy i dodatkowe środki

Podstawową zaletą refinansowania kredytu jest oczywiście możliwość zastąpienia dotychczasowego zobowiązania, które nie jest tak atrakcyjne jak dostępne aktualnie na runku opcje, zdecydowanie tańszym produktem. Ale to nie wszystko.

Możliwy jest także kredyt hipoteczny na refinansowanie poniesionych kosztów – w ramy kredytu refinansowego możesz zaliczyć wydatki związane z tym procesem, dzięki czemu nie będą dotkliwe dla Twojego portfela. Możesz także pozyskać dodatkowe fundusze na dowolne cele, na przykład remont nieruchomości. Otrzymasz pieniądze na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Czy opłaca się refinansowanie kredytu hipotecznego?

Każdy przypadek jest inny. Refinansowanie kredytu opłaca się, jeśli warunki Twojego kredytu nie są tak dobre jak te, które aktualnie oferują banki. Zresztą w wielu przypadkach może okazać się również, że ze względu na lepszą historię kredytową i niższą proporcję zadłużenia do wartości nieruchomości bank będzie w stanie złożyć Ci lepszą propozycję.

Poza tym kredyt refinansowy umożliwia zmianę parametrów spłaty. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej dostosować ją do aktualnych możliwości finansowych i uzyskać duże oszczędności. W niektórych przypadkach mogą sięgać nawet setek tysięcy złotych.