Wysokosprawna kogeneracja w systemach cieplnych: co oznacza ta trudna nazwa w praktyce?

Kogeneracja to pojęcie, które jest kojarzone z gospodarką energetyczną oszczędną. Dotyczy jednoczesnego wytwarzania ciepła oraz energii elektrycznej. Jak to możliwe? Z pomocą przychodzą oszczędne metody zużycia paliwa. Urządzenia rozruchowe osiągają bardzo dużą sprawność w krótkim czasie. Wyprodukowaną parę wodną można wykorzystać do różnych celów, na przykład do ogrzewania pomieszczeń i budynków mieszkalnych oraz przemysłowych. Rozwiązanie to pozwala na odzyskiwanie ciepła odpadowego z wcześniejszych procesów, co zapewnia różnorodne korzyści. Jakie?

Czym jest kogeneracja cieplna?

Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie, czym jest kogeneracja? Co to znaczy dla gospodarki światowej? Spieszymy z odpowiedzią! Wysokosprawna kogeneracja gazowa to bardzo nowoczesne i zyskujące na popularności urządzenia grzewcze, które są stosowane w systemie ciepłowniczym, głównie w kotłach przemysłowych. To innowacyjny proces, który polega na jednoczesnym wytwarzaniu prądu oraz energii cieplnej. Dzięki temu można odzyskiwać ciepło odpadowe, co oznacza, że wykorzystanie energii jest bardziej efektywne.

Kogeneracja w systemach ciepłowniczych, to nie tylko równoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w tym samym procesie technologicznym, ale znaczne oszczędności finansowe. Kogeneracja jest bardziej wydajna, aniżeli wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła oddzielnie, ponieważ pozwala na wykorzystanie ciepła odpadowego powstającego w procesie produkcji energii elektrycznej.

Jaki jest podstawowy schemat wytwarzania energii kogeneracyjnej?

Kogeneracja w systemach ciepłowniczych, to przede wszystkim:

- wykorzystanie odpowiedniego rodzaju paliwa – w tym przypadku doskonale sprawdzają się takie rozwiązania, jak gaz ziemny czy biomasa, które są spalane w kotle,

- możliwość sprawnego wytwarzania energii elektrycznej w ramach wysokosprawnej kogeneracji, dzięki odpowiedniemu podgrzaniu wody oraz wytworzeniu pary wodnej, która napędza turbinę,

- ogrzewanie wody, która z powodzeniem może być wykorzystana do procesów technologicznych oraz podgrzewania wielkogabarytowych obiektów, takich jak magazyny, czy hale produkcyjne.

Odpowiednio skonfigurowana kogeneracja stosowana jest w takich rozwiązaniach, jak:

- elektrociepłownie – stwarza możliwość dostarczania energii do dużych miast,

- wielkogabarytowe obiekty mieszkalne oraz użytkowane w przedsiębiorstwach.

Dużo informacji na temat kogeneracji w systemach ciepłowniczych można znaleźć na stronie BOSCH: https://bosch-industrial.pl/rozwiazania/kogeneracja-wysokosprawna/.

Zalety kogeneracji o dużej sprawności

Kogeneracja zapewnia wiele zalet – zarówno w systemach elektrycznych jak i ciepłowniczych. Bardzo ważnym czynnikiem, przemawiającym za stosowaniem kogeneracji jest efektywne wykorzystanie paliwa. W tym przypadku część wytwarzanego ciepła wykorzystana jest powtórnie, dzięki czemu energia cieplna jest wytwarzana równolegle z energią elektryczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu kogeneracji jest rozwiązaniem ekonomicznym.

Do pozostałych zalet należą:

- znaczna oszczędność energii – kogeneracja pozwala wykorzystać praktycznie natychmiast ciepło odpadowe, które w przypadku tradycyjnych elektrowni węglowych jest tracone; dzięki powyższemu możliwe jest zmniejszenie zużycia paliwa, a tym samym obniżenie kosztów wytwarzania energii.

- ochrona środowiska – kogeneracja przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery; warto dodać, że emisja dwutlenku węgla w procesie kogeneracji jest niższa, niż w przypadku wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oddzielnie.

- duża elastyczność systemu kogeneracji ciepłowniczej, która pozwala na lepsze dostosowanie produkcji ciepła do popytu, co pozwala na ograniczenie strat ciepła i zmniejszenie kosztów eksploatacji systemu ciepłowniczego.