21 i 22 stycznia to święto Babć i Dziadków, których odwiedzamy i składamy serdeczne życzenia. Warto też zadbać o ich bezpieczeństwo, by podczas rozmów wspomnieć o metodach oszustw.

Inowrocławska policja proponuje, aby podczas odwiedzin Babć i Dziadków uciąć sobie z nimi pogawędkę o bezpieczeństwie. A może usiądziecie przed komputerem i obejrzyjcie wspólnie film? Filmiki instruktarzowe o metodach działania oszustów przygotowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy można obejrzeć pod klinkiem:

https://kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/kb/dzialania-policji/prewe/policja-radzi/107248,Oszustwa-na-osobach-starszych.html

Powiedz Babci i Dziadkowi, że jeśli dzwoni ktoś podający się za członka rodzinny i prosi o pieniądze, informując o rzekomym wypadku lub podaje inny pilny powód, niech natychmiast się rozłączą i sami zadzwonią do członka rodziny. Podobnie, gdy dzwoni ktoś podając się za pracownika banku i informuje, że oszczędności są zagrożone i trzeba je pilnie przelać na wskazane konto. Tak działają oszuści!

Oszustwa metodą „na wnuczka”, czy „na policjanta” nadal się zdarzają. Inowrocławska policja kolejny raz ostrzega, żeby nie wierzyć telefonicznym zapewnieniom o prowadzonych akcjach przez policjantów. Ostatnio w mieście zadziałali przestępcy okradając seniorkę, która przekonana o tym, co mówi rozmówca i rzekomo prowadzonej akcji przeciwko okradaniem seniorów, wyrzuciła zapakowaną gotówkę przez okno. Zrobiła to niestety zgodnie ze wskazówkami oszustów.

Policjanci ponownie przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze. Jak nie dać się oszukać?
•    Policja nigdy nie informuje o prowadzonych akcjach i nigdy nie wydaje pleceń, co do rozporządzania swoimi pieniędzmi. Tak robią tylko oszuści!
•    Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę. Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy. Nie działaj pochopnie pod presją czasu. Po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą. Jeśli masz podejrzenie co do sytuacji, niezwłocznie powiadom Policję.

Ponadto przy herbatce, przypomnij Dziadkom, żeby nie wpuszczali do domów obcych osób, które pod byle pretekstem chcą wejść do mieszkań. Każdy przedstawiciel instytucji, która dokonują przeglądów gazowych i wodnokanalizacyjnych powinien się wylegitymować, a uprzednio wcześniej o takich działaniach powinni być poinformowani lokatorzy domów.

asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu