Parapet wewnętrzny to bardzo ważny element aranżacji okiennej. Dodatkowo odgrywa podwójną rolę, jaką jest pomoc w prawidłowym ogrzewaniu mieszkania, a także może pełnić funkcję półki, siedzenia czy elementu ozdobnego. Aby mógł doskonale pełnić swoją funkcję przez dłuższy okres, należy starannie i dokładnie go zamontować, nie popełniając banalnych błędów. Warto więc zwrócić się o pomoc specjalisty lub spróbować samodzielnego montażu według instrukcji. Jak więc dobrze zamontować parapet wewnętrzny i na jakie błędy uważać?
Montaż parapetów wewnętrznych
Montaż parapetów wewnętrznych warto zacząć po wstępnym wykończeniu ścian. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w potrzebne materiały, jakimi są np. kleje, a wybór odpowiedniego będzie zależało od materiału, z jakiego dany parapet został wykonany. Warto także zaopatrzyć się w zaprawę cementową, piankę poliuretanową, a także na zakończenie prac w szpachlę gipsową.
Przejdźmy zatem do konkretów – a mianowicie montażu parapetu wewnętrznego. Pierwszym krokiem jest zmierzenie szerokości wnęki okiennej, gdyż końce wbudowane zostaną w ścianę, dlatego też parapet musi być dłuższy od wnęki o około 6-8 centymetrów. Zbyt mocno wysunięty wymagać będzie dodatkowych wsporników pod parapetem, dzięki czemu będzie stabilniejszy. Jeśli szczelina między ościeżnicą a murem będzie zbyt wąska, należy ją powiększyć poprzez skucie muru. Jeśli natomiast szczelina jest zbyt duża, należy nanieść wyrównującą zaprawę cementową.
Następnym krokiem jest wykonanie 3-centymetrowego podcięcia w dolnej części ościeżnicy. Dzięki temu zapewnimy stabilność parapetu. Odpowiednią szczelinę wykonać należy szlifierką kątową, a następnie dokładnie ją wyczyścić. W dalszej części możemy przejść do jego mocowania, które zależeć będzie od materiału wykonania parapetu. W przypadku drewna, PVC i konglomeratu można użyć pianki montażowej poliuretanowej. Parapety z kamienia wymagają natomiast kleju poliuretanowego. Mając już odpowiednie materiały do montażu, należy nanieść je na spód parapetu i na mur, a następnie umieścić go bez ściągania folii ochronnej na murze. Mocno docisnąć do powierzchni, nie dociskając go do końca. Między murem a ościeżnicą zostać musi szczelina wynoszącą około 1-centymetra.
Szeroka oferta parapetów wewnętrznych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/okna-parapety/parapety-wewnetrzne-pcv
Kolejnym etapem jest klinowanie. Kliny należy umieścić w pozostawioną szczelinę, które wyciągnąć należy po całkowitym wyschnięciu kleju. Podczas tej czynności należy wypoziomować powierzchnię parapetu, gdzie spadek powinien być skierowany w kierunku podłogi i wynosić powinien 2%. Dzięki temu zapobiegniemy gromadzeniu się wody i powstawaniu pleśni. Po tym etapie musimy wszystkie inne szczeliny wypełnić pianką montażową, a jej nadmiar po wyschnięciu usunąć nożem. Następnie należy wyszpachlować ścianę pod parapetem i po bokach, a na koniec usunąć folię ochronną i zabezpieczyć całość silikonem.
Jaki parapet wewnętrzny wybrać?
Nim zajmiemy się montażem parapetu, musimy wybrać materiał, z którego zostanie wykonany. Producenci oferują takie tworzywa jak: drewno, PVC, marmur, granit, płyty drewnopodobne, kompozytowe oraz konglomerat. Najbardziej wytrzymałym surowcem jest granit lub marmur. Innym rozwiązaniem jest drewno lub drewnopodobne, które niestety są podatne na zarysowania i nie nadają się do wilgotnych pomieszczeń. Najtańszą opcją jest natomiast parapet wykonany z PVC, który jest odporny zarówno na zarysowania, jak i wilgoć i zmiany temperatury.
Jakie wymiary powinien mieć parapet i ile powiem wystawać?
Parapet montowany nad kaloryferem pełni funkcję dobrej cyrkulacji powietrza, dlatego też parapet powinien znajdować się nad nim w odległości od 10 do 20 centymetrów i powinien go całkowicie przesłaniać lub lekko wystawać. Jeśli jednak zdarzy się, że zamontowany został w mniejszej odległości, nie powinien go przysłaniać. Dodatkowo przyjmuje się, że parapet wewnętrzny nie powinien wystawać poza ścianę ponad 60 procent swojej długości.
Ile powinna zatem wynosić szerokość parapetu? Wszystko zależy od ilości miejsca i funkcji, jaką ma pełnić parapet. Przyjmuje się jednak, że powinien być szerszy od wnęki okiennej od 3 do 5 centymetrów z każdej strony. Pozwoli to na zaklinowane parapetu w szczelinach ściany.