Uroczyste podziękowania dla Służby Cywilnej w bydgoskiej policji
W sercu Bydgoszczy, w murach Komendy Wojewódzkiej Policji, odbyło się niespotykane spotkanie poświęcone pracownikom służby cywilnej. W dniu, który upamiętnia ich codzienne poświęcenie i zaangażowanie, zebrała się społeczność doceniająca ich cichą, ale niezastąpioną służbę. Były podziękowania, nagrody i słowa uznania, które wzięły na celownik serca i umysły wszystkich zgromadzonych.
  1. 17 lutego obchodzony jest jako Święto Służby Cywilnej, cechujące wszystkich pracowników korpusu służby cywilnej, również tych działających w Policji.
  2. W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyła się uroczysta zbiórka z okazji tego święta, podkreślając znaczenie pracowników cywilnych dla funkcjonowania policji.
  3. W garnizonie kujawsko-pomorskim pracuje 679 osób w korpusie służby cywilnej oraz 538 poza nim, zajmujących się różnymi aspektami działalności policji.
  4. Komendant Wojewódzki Policji oraz kapelan Komendy wyrazili wdzięczność i uznanie dla pracy pracowników cywilnych.
  5. Podczas zbiórki wręczono również medale, odznaczenia i wyróżnienia zasłużonym pracownikom.
  6. Historia Święta Służby Cywilnej sięga 1922 roku, kiedy to Sejm II RP uchwalił pierwszą ustawę o państwowej służbie cywilnej.

Za każdym sukcesem policyjnych operacji stoi armia niewidzialnych bohaterów. Ci, którzy nie noszą mundurów, ale swoją pracą za biurkiem pozwalają na sprawną realizację policyjnych misji. To właśnie na ich cześć, 17 lutego, w kalendarzu znalazło się miejsce dla Święta Służby Cywilnej. W tym roku, w dniach 19. lutego, bydgoska komenda stała się areną uznania dla tych, bez których codzienne funkcjonowanie organów ścigania byłoby utrudnione.

Wśród tych, którzy codziennie przyczyniają się do bezpieczeństwa mieszkańców, znajdują się osoby zarządzające kadrą, finansami, zajmujące się logistyką czy informatyką. Każda z tych ról jest krytycznym ogniwem w łańcuchu, który wspiera policyjne działania.

Wśród słów uznania, które płynęły z ust Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy, insp. Jakuba Gorczyńskiego, znalazły się takie, które podkreślały niezastąpioną rolę pracowników cywilnych: "W imieniu swoim jak i całej kadry kierowniczej garnizonu kujawsko-pomorskiej Policji pragnę wyrazić nasze uznanie i wdzięczność dla wszystkich, którzy codziennie poświęcają się dla dobra naszego kraju. Choć nie nosicie Państwo mundurów, wykonujecie niezwykle ważną pracę, wspomagając służbę policjantów. Jesteście nieodłączną częścią policyjnej formacji."

Kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, ksiądz infułat Stanisław Kotowski, również podkreślił wartość pracy cywilnych pracowników policji: "Dobrze, że Wasza praca, która nie jest widziana szczególnie spektakularnie na zewnątrz, bo przecież nie biegacie z bronią za przestępcami, tylko jesteście za biurkiem wykonując pracę, bez której Policja byłaby uboższa, jest doceniana. Dlatego dobrze, że w tym dniu okazuje się Państwu tyle szacunku."

Wyróżniono także liczne postacie za ich wyjątkowy wkład, wręczając medale, odznaczenia i wyróżnienia - gest, który z pewnością zapadnie w pamięci uczestników. Święto Służby Cywilnej nie tylko przypomina o znaczeniu tych pracowników w strukturze państwowej, ale także jest świadectwem uznania i szacunku, jakim obdarzani są przez społeczeństwo i instytucje.


KPP w Inowrocławiu