Kryształowe arcydzieła w powiatowym muzeum
Muzeum im. Jana Kasprowicza nie przestaje zaskakiwać mieszkańców. Po niedawnym otwarciu wystawy kryształów, już jutro odbędzie się Ormiańska Noc, pełna kultury, smaku i historii Armenii.
  1. Otwarcie wystawy kryształów Wiesława Bigosia.
  2. Koncert uczniów i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej.
  3. Jutrzejsza Ormiańska Noc z wystawą Gagika Parsamiana.
  4. Spotkanie z kolekcjonerem kryształów Wiesławem Bigosiem.

Kryształowe wazy, dzbanki, misy i lampy z Huty Szkła Irena można podziwiać w muzeum od kilku dni. Kolekcja Wiesława Bigosia przyciągnęła uwagę nie tylko mieszkańców, ale i władz lokalnych. Uroczystość otwarcia prowadził Wicestarosta Henryk Procek, a wśród gości znaleźli się m.in. Prezydent Inowrocławia Arkadiusz Fajok oraz Członek Zarządu Powiatu Andrzej Skrobacki.

Starsze pokolenie z nostalgią wspominało czasy PRL, kiedy to inowrocławskie kryształy były ozdobą niemal każdego domu. W kontekście tej historii, dyrektor muzeum Marcin Woźniak zapowiedział starania o stworzenie stałej wystawy poświęconej hucie. Wiesław Bigoś, autor obecnej wystawy, dodał: „Chciałbym, żeby ta pamięć nie zaginęła, żeby następne pokolenia mogły te wszystkie przedmioty podziwiać”.

Kilkanaście dni po otwarciu wystawy kryształów, muzeum wypełniła muzyka klasyczna. Koncert uczniów i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Juliusza Zarębskiego wzbudził zachwyt melomanów. Na scenie pojawili się m.in. Melania Łyczkowska (skrzypce), Paweł Kaczmarek (obój), Marcin Kopczyński (fortepian) oraz Martyna Ryszkiewicz (sopran). Utwory Bacha, Beethovena i Chaczaturiana wprowadziły publiczność w wyjątkowy nastrój.

Jutrzejsza Ormiańska Noc, związana z jubileuszową 20. edycją Nocy Muzeów, zapowiada się równie wyjątkowo. Od godziny 17:00 do 23:00 zwiedzający będą mogli uczestniczyć w wielu atrakcjach, w tym w otwarciu wystawy „Podróż do Raju” Gagika Parsamiana. Ten wybitny ormiański malarz, jak mówi dyrektor Marcin Woźniak, „otwiera widzowi inną perspektywę percepcji dzieła sztuki”.

Program wieczoru obejmuje także wykłady i prezentacje. Tadeusz Serocki, wiceprezes Związku Ormian w Gdańsku, opowie o Armenii, a dr Norajr Ter-Grigorian przybliży postać Bułata Okudżawy z okazji 100-lecia jego urodzin. Oczywiście, nie zabraknie również kulinarnych akcentów – lawasz, ormiańskie ciastka i wino z pewnością zadowolą podniebienia gości.

Spotkanie z Wiesławem Bigosiem, kolekcjonerem kryształów, także zapowiada się interesująco. Będzie można zobaczyć szkło uranowe, które świeci w ciemnościach. Całość wydarzenia uświetnią obrazy artystów ze Stowarzyszenia AlterIno, przedstawiające „Inowrocław - ludzie i miejsca, których już nie ma”.

Patronat nad wydarzeniem objęła Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska. To doskonała okazja, by zanurzyć się w bogactwo kultury i historii, a jednocześnie spędzić niezapomniany wieczór w wyjątkowym miejscu.


Według informacji z: Powiat Inowrocławski