Dom Dziennego Pobytu „Życzliwa Przystań” zwycięzcą konkursu na krzyżówkę o bezpieczeństwie
Inowrocławski Dom Dziennego Pobytu „Życzliwa Przystań” triumfował w konkursie na krzyżówkę o bezpieczeństwie. Wydarzenie to miało na celu podniesienie świadomości seniorów na temat zagrożeń, z którymi mogą się spotkać. Konkurs zorganizowano dzięki współpracy wielu instytucji i służb, a jego wyniki ogłoszono w piątek, 28 czerwca 2024 roku.

Współpraca instytucji na rzecz bezpieczeństwa seniorów

Konkurs na krzyżówkę z hasłem „Bezpieczeństwo Seniorów” zainicjowali asp. szt. Izabella Drobniecka i sierż. szt. Emil Gawroński, którzy na co dzień zajmują się profilaktyką wśród seniorów. Dzięki ich zaangażowaniu oraz współpracy z licznymi instytucjami i służbami, w tym Komendą Powiatową Policji w Inowrocławiu, Strażą Miejską Inowrocław, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu, Państwową Strażą Łowiecką, Strażą Leśną, Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu, Nadgoplańskim WOPR w Kruszwicy oraz Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, udało się zorganizować to wydarzenie.

Cele i adresaci konkursu

Konkurs był skierowany do seniorów zrzeszonych w klubach, domach dziennego pobytu, domach środowiskowych i pomocy społecznej w powiecie inowrocławskim. Celem tej inicjatywy było zaprezentowanie zasad bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach, jakie mogą spotkać seniorów podczas wakacji. Dotyczyło to m.in. przepisów ruchu drogowego, bezpiecznego pobytu nad wodą, w lesie oraz innych sytuacji potencjalnie groźnych. Ważnym aspektem konkursu była także wymiana poglądów na temat dobrych i złych nawyków, co ma zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom.

Laureaci i ceremonia wręczenia nagród

Komisja konkursowa wybrała czterech laureatów spośród zgłoszonych prac. Pierwsze miejsce zajął Dom Dziennego Pobytu „Życzliwa Przystań” w Inowrocławiu, drugie miejsce przypadło Środowiskowemu Domowi Samopomocy w Gniewkowie, a trzecie miejsce zajął Środowiskowy Dom Samopomocy w Wonorzu. Wyróżnienie otrzymał Dzienny Dom Senior+ w Janikowie. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w siedzibie inowrocławskiej komendy policji w piątek, 28 czerwca 2024 roku.

Ważna rola edukacji w profilaktyce

Po wręczeniu nagród inspektor Robert Olszewski pogratulował wszystkim uczestnikom i zaznaczył, jak ważna jest współpraca seniorów z policją oraz innymi służbami i instytucjami. Podkreślił, że edukacja na temat zagrożeń pozwala nie tylko zapobiegać ich występowaniu, ale także niwelować ich skutki. Nagrody dla laureatów ufundowali organizatorzy oraz Powiat Inowrocławski.

To wydarzenie pokazuje, jak ważne jest zaangażowanie wielu instytucji w edukację seniorów na temat bezpieczeństwa. Dzięki takim inicjatywom, osoby starsze mogą czuć się pewniej w codziennym życiu, a także unikać niebezpiecznych sytuacji.


Źródło: Policja Inowrocław