
Inowrocław świętował 150 lat uzdrowiska Solanki wyjątkową inscenizacją i symbolicznym przesłaniem dla przyszłych pokoleń. To wydarzenie połączyło historię z teraźniejszością, angażując mieszkańców oraz lokalne władze w niezwykły sposób.
- Wyjątkowa inscenizacja historyczna w Parku Solankowym w Inowrocławiu
- Sanatorium Solanki z kapsułą czasu i listem do przyszłości Inowrocławia
Wyjątkowa inscenizacja historyczna w Parku Solankowym w Inowrocławiu
W sercu Inowrocławia, na scenie muszli koncertowej w malowniczym Parku Solankowym, odbyła się niecodzienna inscenizacja upamiętniająca początki uzdrowiska. Spektakl został zainspirowany postacią Zygmunta Wilkońskiego, który stoi u podstaw rozwoju tego miejsca. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Prezydent Miasta Arkadiusz Fajok, jego zastępcy Aleksandra Sibora i Szymon Łepski oraz radni miejscy, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście Inowrocławia. Młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi dodała inscenizacji autentyczności i świeżości, wcielając się w role bohaterów sprzed półtora wieku.
Sanatorium Solanki z kapsułą czasu i listem do przyszłości Inowrocławia
Po zakończeniu widowiska wszyscy przenieśli się do sanatorium Solanki, gdzie miało miejsce symboliczne odczytanie listu skierowanego do przyszłych pokoleń mieszkańców miasta. Dokument ten został podpisany przez zarząd spółki “Solanki” Uzdrowisko Inowrocław oraz pracowników placówki, podkreślając ich zaangażowanie i szacunek dla historii. Kulminacyjnym momentem było zamknięcie kapsuły czasu przez prezesa Artura Chęsego. Kapsuła została umieszczona w holu sanatorium pod tablicą pamiątkową poświęconą Tadeuszowi Chęsemu – założycielowi firmy oraz Honorowemu Obywatelowi Inowrocławia. To wyjątkowe miejsce przypomina o bogatych tradycjach uzdrowiska i inspiruje do dalszego rozwoju.
Na podst. UM Inowrocław