Minimalistyczna sypialnia, czyli wnętrze dla fanów prostoty

Minimalistyczna sypialnia nie oznacza wnętrza surowego i nudnego. Podpowiemy Ci, jak ją urządzić, by była funkcjonalna, estetyczna i zaaranżowana z prostotą.

Minimalistyczna sypialnia – minimum mebli i kolorów

Minimalistyczna sypialnia zachwyca niedużą ilością mebli i minimalną liczbą barw. Tu nawet można zrezygnować z komody. Wystarczy duża szafa i szafka nocna. Lustro może być wkomponowane w drzwi szafy, ale nie musi. Jeśli nie chcemy, by sypialnia wydawała się obszerna, można powiesić nieco mniejsze lustro na ścianie lub wkomponować je w drzwi. Najbardziej minimalistycznym kolorem niewątpliwie jest biel. Można ją połączyć z odcieniami szarości i czerni, a także z pastelami. W obecnym sezonie bardzo modny jest styl francuski we wnętrzach, który zakłada połączenie bieli i ciepłego, pastelowego różu, a także odcieni ciepłego beżu. W stylu skandynawskim z kolei najlepiej widzianym kolorem jest cytrynowa żółć. Styl marynistyczny preferuje odcienie błękitu i turkusu. Wybierając kolorystykę do minimalistycznej sypialni, warto się zainspirować stylami, które nie do końca stawiają na minimalizm, jednocześnie rezygnując z ozdobnych detali.

Jaka pościel do minimalistycznej sypialni

Minimalizm wzorów i kolorów jest tu oczywisty, ale nie oznacza minimalizmu w kwestii tkaniny. Jednolita pościel ze szlachetnego materiału to bardzo dobry wybór do minimalistycznej sypialni. Można postawić na pościel z satyny bawełnianej, lnu lub jedwabiu. Każda ma unikalne zalety i cechy, ale łączy je jedno – oferują bardzo duży komfort snu i niepowtarzalne doznania czuciowe, każda z tych tkanin jest bowiem niezwykle przyjemna w dotyku. Pod tym względem różnią się znacząco od tradycyjnej bawełny.
W minimalistycznej sypialni łóżko niewątpliwie odgrywa główną rolę, dlatego pościel ma prawo wyróżniać się na tle reszty otoczenia. Nawet jeśli sypialnia urządzona jest w odcieniach bieli i szarości, można pokusić się o pościel w mocnym odcieniu czerwieni, zieleni, pomarańczy lub żółci. Jeśli wolimy bardziej stonowane barwy, niech będzie to beż lub brąz. Na tle czarno-białej (ale nie szarej) sypialni, ładnie zaprezentują się pastele.

Zasłony do sypialni w stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny nie lubi drobnych dekoracji. Tu w grę wchodzą tylko zasłony gładkie lub w duże geometryczne wzory. Dla podkreślenia ich eleganckiego wyglądu warto postawić na modne marszczenia lub ciekawe upięcia.
Wybierając zasłony do sypialni, trzeba pamiętać, że będą one używane nie tylko w nocy. Także w dzień możemy mieć chęć się zdrzemnąć lub odpocząć w półmroku. Idealnym wyborem będą zasłony z tkaniny typu blackout, która jest w stanie zatrzymać ponad 90% promieni słonecznych. Zasłona zaciemniająca nie musi być czarna, by dobrze pełniła swoją funkcję. Jej właściwości zależą nie od koloru, a od sposobu tkania, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by powiesić białą, pastelową lub jasnoszarą zasłonę.

Prosto nie znaczy bez dekoracyjnych dodatków

Minimalistyczna sypialnia nie musi być pusta i nudna. Minimalizm powinien zasadzać się raczej w prostocie geometrycznych kształtów. W takiej sypialni też znajdzie się miejsce na grafiki naścienne, fotografie w ramkach, lustra w cienkich ramach, stylowe kinkiety i świeczniki. Ważne, by wybrać jeden konkretny wzór i się go trzymać. Przy prostokątnych ramkach i lustrach nie będą dobrze wyglądały zasłony w koła albo trójkąty.