Rozmowa kwalifikacyjna - jak uniknąć popełniania podstawowych błędów?

Wielu ludzi bagatelizuje rozmowy o pracę. Wydaj im się, że skoro zostali na nią zaproszeni, spodobali się i nie muszą już się starać. Jest zupełnie inaczej. Na rozmowę o pracę zaprasza się nikły procent wszystkich aplikujących na daną posadę. Warto czuć się wyróżnionym, ale też dobrze się przygotować, by uniknąć popełniania najczęstszych błędów.

Najczęstsze błędy popełniane na rozmowach o pracę.

Pracuj.pl oferuje mnóstwo dobrych ofert pracy. Można znaleźć tam propozycje dla specjalistów, jak i osób bez żadnego doświadczenia, jednak każdy, kto został zaproszony, na rozmowę o pracę, powinien unikać popełniania kilku błędów:

  1. Praca ci się nie należy. To, że zostałeś zaproszony na rozmowę, nie oznacza, że otrzymasz pracę. Oznacza to tylko tyle, że pracodawca, chce nas lepiej poznać. Możesz się spodobać lub nie, wszystko zależy od twojej postawy. Jeśli potencjalny pracownik będzie zbyt pewny siebie, wręcz arogancki - nie dostanie pracy.
  2. Oferty Pracy są dokładnie opisane, jeśli nie spełniasz wymogów, nie powinieneś aplikować, ani kłamać w CV. Na rozmowie o pracę szybko wyjdą wszystkie kłamstwa i braki w edukacji lub doświadczeniu.
  3. Nie znasz firmy, do której aplikujesz. Na rozmowie o pracę dobrze pochwalić się wiedzą, na temat firmy, do której złożyliśmy swoją aplikację. Znajomość profilu działalności to za mało. Warto również poznać kadrę zarządzającą, rekruterów, obroty firmy, ewentualne skandale, upadki i wzloty. Brak tej wiedzy może nas skompromitować.
  4. Dokładnie sprawdź, co publikujesz na swój temat w sieci. Niestety wielu pracowników zapomina, co publikuje w sieci. Niekiedy kompromitujące zdjęcia, czy filmiki mogą rzutować na nasze kompetencje. Warto usunąć to, co może nam zaszkodzić w staraniu się o pracę, gdyż rekruterzy coraz częściej sprawdzają social media, nim zaproszą kandydata na rozmowę.
  5. Nie wiesz co odpowiedzieć. Najczęściej zadawane pytania, są dosyć dobrze opisane w internecie. Warto nico przygotować sobie odpowiedzi i sposób odpowiadania, by w sytuacji stresującej poradzić sobie lepiej.
  6. Pytanie o zarobki zawsze pojawia się na rozmowie o pracę. Bądź pewny siebie i sprecyzuj swoje oczekiwania finansowe przed pójściem na rozmowę o pracę.

Warto przygotować się dobrze na rozmowę o pracę, epatować życzliwością i kompetencją, odpowiadać na pytania szybko i zdecydowanie. Pamiętajmy, że rozmowy kwalifikacyjne są po to, by pracodawca nas polubił i odczuł, że jego firma po zatrudnieniu nas będzie się lepiej rozwijała.