Leczenie ginekomastii u mężczyzn

Ginekomastia to częsty problem, którego efektem wizualnym jest wykształcenie się organów podobnych do kobiecych piersi u mężczyzn. Przyczyny tego zjawiska są różne, a leczenie może być przeprowadzone na kilka sposobów. Tak jak w przypadku większości defektów sylwetki, także i tu najlepszą terapią jest profilaktyka. Co jednak, jeżeli ginekomastia zdążyła się już u Ciebie pojawić? Z pomocą przychodzi nowoczesna medycyna estetyczna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj poniższy artykuł.

Ginekomastia – czym jest i z czego wynika?

Ginekomastią nazywamy przerost gruczołu sutkowego u mężczyzn. Problem może występować jednostronnie lub obustronnie, zarówno u osób dorosłych, jak i nastolatków w okresie dojrzewania. Wiąże się z niekorzystnym efektem wizualnym, który powstaje w wyniku odkładania się tkanki tłuszczowej w obrębie klatki piersiowej. Zjawiskiem nieco innym od ginekomastii jest lipomastia, czyli przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn, który jednak następuje bez powiększenia gruczołu sutkowego.

Powiększone piersi u mężczyzn pojawiają się niekiedy jako efekt uboczny zaburzeń związanych z niektórymi chorobami (np. nowotworem jąder, marskością wątroby, nadczynnością tarczycy). Najczęstszymi przyczynami wystąpienia ginekomastii są jednak zaburzenia hormonalne, niedostateczna aktywność fizyczna oraz otyłość.

Współczesna medycyna estetyczna umożliwia szybkie, skuteczne i bezpieczne poprawienie wyglądu sylwetki. Zabieg usunięcia „biustu” u mężczyzn może zostać przeprowadzony na kilka sposobów.

Leczenie lipomastii i ginekomastii u mężczyzn

Zabieg usuwania „piersi” u mężczyzn można przeprowadzić na drodze liposukcji, czyli tradycyjnego odsysania tłuszczu. Procedura polega na mechanicznym oddzieleniu, a następnie usunięciu tkanki tłuszczowej za pomocą cienkiej kaniuli wprowadzonej pod skórę pacjenta.

Współcześnie większość zabiegów liposukcji poprzedza się odpowiednio dobraną laseroterapią. Pozwala to na wstępne rozbicie komórek tłuszczowych, co ułatwia ich późniejsze wydobycie. U niektórych pacjentów zalecane jest również chirurgiczne usunięcie gruczołu sutkowego.

W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy leczenie ginekomastii jest wykonywane metodą liposukcji infradźwiękowej N.I.L. Końcówka odsysającej tłuszcz kaniuli jest wprowadzana w ruch nutacyjny 3D za pomocą specjalistycznej głowicy pneumatycznej. Pozwala to uzyskać najwyższą możliwą delikatność i precyzję pracy, a także ogranicza uszkodzenia sąsiadujących z odsysanym tłuszczem tkanek. Dzięki temu czas rekonwalescencji po zabiegu zostaje skrócony do niezbędnego minimum (zwykle nie przekracza 8 dni).

Liposukcja infradźwiękowa N.I.L to metoda mało inwazyjna, a przy tym stosunkowo bezpieczna. Przed rozpoczęciem pracy należy wykluczyć przeciwwskazania, do których należą przede wszystkim:

  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • zaburzenia krzepliwości krwi.

Efektami ubocznymi zabiegu mogą być tkliwość, obrzęki i zasinienia, które ustępują samoistnie po kilku dniach od opuszczenia gabinetu medycyny estetycznej. Ponieważ kaniula odsysająca tłuszcz porusza się płynnie w trzech kierunkach, skóra po zabiegu pozostaje gładka, bez grudek i nierówności, które zdarzają się przy tradycyjnej liposukcji. Procedura jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i trwa od 60 do 90 minut (w zależności od tego, czy zabieg obejmuje resekcję gruczołu sutkowego, czyli pozbycie się efektu powiększonych sutków u mężczyzny).

Możliwe jest także przeprowadzenie zabiegu łączonego, podczas którego tłuszcz odessany w procesie liposukcji zostaje wstrzyknięty w inne miejsce na ciele pacjenta, po odpowiednim oczyszczeniu i przefiltrowaniu. Autologiczny przeszczep komórek tłuszczowych jest skutecznym sposobem na poprawienie owalu twarzy poprzez wypełnienie zapadniętych miejsc (oczodołów, policzków). Umożliwia także spłycanie blizn i wypełnianie ubytków pourazowych.

Zalecenia pozabiegowe obejmują utrzymywanie właściwej higieny ciała oraz czasowe powstrzymanie się od wysiłku fizycznego.