Kofeina a karmienie - czy można to łączyć?

Bardzo częstym pytaniem jest, czy w trakcie karmienia piersią możemy pić kawę? Picie kawy w ciąży i w trakcie karmienia piersią budzi wiele kontrowersji, są mamy, które całkowicie rezygnują z jej pić lub zastępują czarną kawę, kawą rozpuszczalną lub kawą zbożową. W artykule przestawimy aktualne fakty i obalimy mity związane z piciem kawy w ciąży.

Kawa a karmienie piersią.

Kawa jest najpopularniejszym na całym świecie napojem na pobudzenie. Wielu kobietom ciężko odzwyczaić się od pobudzającej pachnącej kawy po przebudzeniu, tym bardziej że okres po porobię jest niesamowicie wyczerpujący. Przekonanie, że picie kawy w trakcie karmienia piersią jest szkodliwe dla dziecka to mit.

Eksperci w temacie karmienia piersią uważają, że ograniczenie spożycia kawy do 300 mg kofeiny co daje nam dwie filiżanki dziennie. Nieduża ilość kofeiny nie zaszkodzi dziecku, o ile nie dostarczamy kofeiny z innych źródeł. Pamiętajmy, że herbata ma w sobie tyminę, która działa podobnie jak kofeina.

Jaki wpływ na dziecko ma kawa?

Nadmiar spożywanej kawy może powodować u dziecka nadpobudliwość, problemy z zaśnięciem, a także płaczliwość. Dziecko im młodsze, tym bardziej jest wrażliwe na działanie kofeiny. Mamy, które zdecydowały się odstawić kawę w ciąży całkowicie, powinny zaczekać z jej piciem przynajmniej do ukończenia 6 miesiąca przez dziecko. Ponieważ w tym wieku u dziecka kofeina w jego organizmie utrzymuje się około 2-3h. Jak donoszą fakty spożywanie kofeiny po ukończeniu przez dziecko 3 miesięcy nie wpływa negatywnie na jego sen.

Jeżeli jednak chcemy pić kawę karmiąc dziecko warto obserwować jego zachowanie.

Dzieci mogą bardzo różnie zareagować na kofeinę, jeśli wystąpią u niego niepokojące zachowania, jak wzmożona płaczliwość, nerwowość, lub rozszerzone źrenice warto zwykłą kawę zastąpić kawą bezkofeinową.

Kiedy pić kawę przy karmieniu piersią?

Kawę najlepiej jest pić po nakarmieniu dziecka, bowiem największe stężenie kofeiny w krwi matki utrzymuje się do trzech godzin od jej wypicia. Dlatego też wypicie kawy zaraz po karmieniu zminimalizuje ryzyko przedostania się kofeiny do organizmu dziecka. Czy istnieją jakieś inne wskazówki dotyczące diety w trakcie karmienia piersią? Tak, informacje na ten temat znajdziesz na stronie https://wiecejmleka.pl/.

Podsumowując nie ma przeciwwskazań do picia kawy przez karmiące mamy, o ile zachowujemy umiar w jej piciu. Jeżeli nie widzimy żadnych niepokojących sygnałów u dziecka, śmiało możemy napić się jednej czy dwóch filiżanek kawy. Warto z kawy zrezygnować lub zastąpić ją kawą bezkofeinową po porodzie aż do ukończenia przez dziecko 6 tyg., ponieważ organizm dziecka może źle tolerować nawet najmniejsza ilość kofeiny.