Konsultacje psychologiczne czy psychoterapie pomogły milionom ludzi na świecie w uporaniu się z problemami natury psychologicznej. Czy pomoc psychologiczna może pomóc w takim samym zakresie, jeśli udzielana jest w formie wirtualnej? Czy konsultacja z psychologiem lub specjalistyczna psychoterapia online mają sens i mogą zmienić życie?
Psycholog online - czy rzeczywiście jest dostępna?
Konsultacje psychologiczne on-line nie były popularnymi formami pomocy psychologicznej. Dlaczego? Spotkania z psychologiem czy psychoterapeutą uważane były bowiem za bardzo osobiste, a technologie przez długi czas nie dawały możliwości bezpośredniego skontaktowania się pacjenta z psychologiem na zasadzie “face to face” czyli “twarzą w twarz”. Współcześnie jednak mamy szereg możliwości realizowania spotkań z psychologiem online - jak chociażby przez stronę https://strefamysli.pl. Zaufanie pacjentów do tego typu konsultacji znacząco zwiększyła się podczas trwania pandemii koronawirusa i ograniczenia możliwości bezpośredniego spotkania z psychologiem w gabinecie. Aktualnie możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej w zaciszu własnego domu, o dogodnej godzinie, bez konieczności wizyty w gabinecie psychologa - stały się często wykorzystywaną formą leczenia.
Czy konsultacja psychologiczna on-line jest skuteczna?
Pomimo wielu zastrzeżeń co do możliwość realnego wpływu na pacjenta z pozycji wirtualnego psychologa, terapia online statystycznie przynosi takie same rezultaty, jak terapia pacjentów, którzy korzystają ze stacjonarnych wizyt u psychologa lub psychoterapeuty. Z uwagi na możliwość prowadzenia żywego dialogu w czasie rzeczywistym z drugą osobą, która widoczna jest na ekranie również w czasie rzeczywistym – dokładnie odzwierciedla spotkanie z psychologiem. Konsultacja z psychologiem online przebiega na takich samych zasadach, jak konsultacja przeprowadzana w gabinecie, metody, jakie używane są do przepracowania problemów i wypracowania określonych sposobów działania czy myślenia – również są synonimiczne z tymi, które podejmowane są podczas sesji stacjonarnych.
Psycholog online - dla kogo?
Czy terapia prowadzona drogą online jest dedykowana każdemu? Czy może pomóc we wszystkich problemach czy zaburzeniach psychicznych? Statystyki jednoznacznie wskazują, że internetowe konsultacje z psychologiem mają taką samą wartość, jak konsultacje psychologiczne przeprowadzane stacjonarnie – w gabinecie psychologa lub psychoterapeuty. Pomoc psychologiczna online jest w szczególności polecana osobom cierpiącym na depresję, zaburzenia lękowe (w szczególności związane z lękiem społecznym czy przestrzennym), przewlekłe zamartwianie się, osobom z osobowością wysoce wrażliwą, osobom cierpiącym na zaburzenia osobowości czy zaburzenia odżywiania się. Pomoc psychologiczna online działa skutecznie w przypadku konsultacji dotyczących problemów rodzinnych czy zawodowych, w terapii par, w konieczności przepracowania traum. Terapia online nie jest wskazana w przypadku osób, które podejmują próby samookaleczania, wykazują się autoagresją lub myślami samobójczymi. Wówczas wskazana jest terapia pod bezpośrednim nadzorem specjalisty.
Czy konsultacji psychologicznej on-line można zaufać?
Bezsprzecznie tak. Stres i niepewność, jaka towarzyszy wyborze tej formy konsultacji z psychologiem, towarzyszą również pierwszej wizycie stacjonarnej. Pamiętać należy, że po drugiej stronie ekranu znajduje się taki sam człowiek, jak my – który jest doświadczonym specjalistą. To na jego barkach będzie leżało zbudowanie relacji opartej na zaufaniu, dzięki czemu możliwe będzie przeprowadzenie rozmowy o emocjach i przeżyciach, problemach i relacjach. Do spotkania on-line podejść należy podobnie jak do rozmowy telefonicznej czy zwykłej rozmowy na żywo – w przypadku obaw warto jest podzielić się nimi z terapeutą – będzie to świetny punkt do nawiązania szczerej rozmowy.
Zdalna terapia psychologiczna - jak się do niej przygotować?
Aby terapia online mogła przebiec pomyślnie, koniecznym jest posiadanie sprawnego i niezawodnego sprzętu i łącza internetowego. Zadbać należy o wydzielenie sobie czasu i komfortowego, najlepiej odosobnionego miejsca na przeprowadzenie konsultacji. Jeśli obawiasz się o wpływ stresu na przebieg rozmowy lub luki w pamięci spowodowane strachem i obawami – możesz przygotować sobie najważniejsze kwestie do omówienia w formie notatek – doświadczony specjalista na ich podstawie będzie w stanie dokładnie zdefiniować Twoje problemy, wątpliwości i ukierunkować na sposoby ich rozwiązania czy metody działania.
Terapia online jest świetną alternatywą dla tradycyjnych spotkań z terapeutą – w szczególności w dzisiejszym zabieganym świecie. Jest pomocną formą kontynuowania terapii podczas choroby czy dłuższego wyjazdu. Warto zastanowić się, czy skorzystanie z takiej formy konsultacji, nie będzie dla nas korzystniejsze.