Wybór odpowiedniego wyrobu hutniczego to nie tylko kwestia tego, by nie przepłacić – konsekwencje złej decyzji to także potencjalne trudności w obróbce i montażu. Sprawdź więc, czym różnią się poszczególne rodzaje kątowników i upewnij się, że wybierasz dobrze.

Przed podjęciem decyzji o zakupie kątownika sprawdź dokładnie, jakie różnice dzielą te gięte na zimno oraz gorącowalcowane. Z powodu różnych parametrów i właściwości, nie każdy rodzaj kątownika będzie odpowiedni dla wybranego przez Ciebie zastosowania.

Kątownik gorącowalcowany – kluczowe cechy

Kątownik gorącowalcowany to wyrób hutniczy o przekroju w kształcie litery L. Ten gorącowalcowany tworzony jest z użyciem technologii – nomen omen – walcowania na gorąco. Rodzaj obróbki wykorzystywanej podczas produkcji kształtowników przekłada się następnie na ich właściwości, a w praktyce – na rekomendowane zastosowania.

Zacznijmy od cech, które mogą być uważane za zalety – kątownik gorącowalcowany jest dużo łatwiejszy w różnego rodzaju dalszej obróbce niż jego odpowiednik walcowany na zimno. Bez większych trudności daje się on szlifować, można go też spawać czy ciąć. Dzięki tej cesze zminimalizowane zostaje ryzyko uszkodzeń czy też wydłużenia prac spowodowanych trudnościami w obróbce.

Dzięki procesowi gorącego walcowania warstwa wierzchnia kątownika pokrywa się powłoką tlenków. Nadaje to metalowi ochronę przed korozją. Ponadto ten rodzaj kątowników ceniony jest za wysoką wytrzymałość, zatem przy dużych wymaganiach obciążeniowych będą one dobrym wyborem. Szeroką ofertę tego kątowników gorącowalcowanych znajdziesz na platformie sprzedażowej Moris.

Kątownik gorącowalcowany a zimnogięty

Są jednak sytuacje, w których to zakup kątownika walcowanego na zimno będzie korzystniejszy – taka sytuacja będzie mieć miejsce między innymi gdy zależy nam na estetyce. Kątowniki gorącowalcowane nie powinny posiadać wżerów czy pęknięć na powierzchni, ale nierzadko obecność wspomnianych tlenków powoduje wytwarzanie się tzw. zgorzeliny, która jest widoczna gołym okiem i może być niepożądana w pewnych zastosowaniach, gdy wygląd jest bardzo istotny.

W takiej sytuacji lepiej sprawdzi się kątownik zimnogięty, który – choć nie posiada tak wysokiej wytrzymałości, jak kątownik walcowany na gorąco – to jest ceniony za bardzo gładką powierzchnię. Dzięki swej sztywności i lekkości jest uważany za bardziej uniwersalny. Zatem jeśli nie mamy wymogu, aby kupowany przez nas wyrób charakteryzował się wyjątkowo dużą wytrzymałością, warto przemyśleć wybór kątownika giętego na zimno.

Kątownik gorącowalcowany a zimnogięty – oto kluczowe różnice

Kątownik gorącowalcowany 20x20x2

Odpowiedni kątownik – przemyślany wybór

Wybór odpowiedniego produktu to nie tylko kwestia finansowa (choć i ta jest niebagatelna; warto zauważyć, że straty spowodowane np. koniecznością napraw mogą być bardzo dotkliwe), ale również wizerunkowa. Jako specjalista dostarczający klientom rozwiązania z sektora przemysłowego musisz mieć pewność, że oferujesz im najlepsze możliwe produkty.

By ją mieć, musisz dokładnie wiedzieć, jakich rozwiązań sam potrzebujesz. W przypadku, gdy nadal masz wątpliwości w tym zakresie, możesz skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, które oferują niektóre hurtownie, by wesprzeć w podjęciu decyzji.

Takim rozwiązaniem może być np. zastosowane w hurtowni Moris wyceny towarów, aktualizowane i zawsze dostępne od ręki na platformie online. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu algorytmu, który na bieżąco informuje o aktualnej cenie produktu.

Warto zatem zdawać sobie sprawę, że wybór odpowiedniego kątownika jest kluczowy nie tylko dla bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji, ale też wizerunku Twojej firmy.