Strategie ochrony przed cyberatakami

Ostatnimi czasy wiele słyszy się o cyberatakach, ale nie każda osoba ma świadomość, na czym to zagrożenie dokładnie polega. Cyberatakiem nazywamy działania, które mają na celu uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do systemów komputerowych, aby ukraść, zniszczyć lub zmodyfikować dane użytkownika. Jaką formę może przybrać cyberatak? Co zrobić, żeby się przed nim ochronić?

Rodzaje cyberataków

Użytkownicy często nie zdają sobie sprawy ze skali zagrożenia. Mylnie wydaje się im, że cyberatak ich nie dotyczy, ponieważ są ostrożni i nie otwierają podejrzanych linków. Warto mieć jednak świadomość, że cyberataki mogą przybierać różną postać, przez co bardzo łatwo paść ich ofiarą. Niekiedy użytkownik może nieświadomie lub przez przypadek otworzyć zainfekowany plik. Najczęstsze rodzaje cyberataków, z którymi każdy z nas może spotkać się podczas codziennego korzystania z Internetu, to:

 • Fałszywe wiadomości e-mail, SMS-y, wiadomości na Messengerze i Whatsappie, które zawierają szkodliwe linki i pliki ze złośliwym oprogramowaniem.
 • Fałszywe połączenia telefoniczne, podszywanie się pod pracowników różnych instytucji i nakłanianie do podania wrażliwych danych osobowych, danych do bankowości elektronicznej lub do wykonania przelewu na konto cyberprzestępcy.
 • Cyberatak przez Bluetooth, który polega na wysłaniu złośliwych plików osobie, która znajduje się w pobliżu. Jeśli ofiara odruchowo zezwoli na przesłanie pliku, jej telefon zostanie zainfekowany.
 • Cyberatak ransomware – ten rodzaj ataku polega na zablokowaniu komputera przez złośliwe programy szyfrujące. Cyberprzestępcy żądają okupu za odblokowanie komputera i grożą zniszczeniem danych.
 • Cyberatak z wykorzystaniem publicznych sieci Wi-Fi, w którego trakcie cyberprzestępcy tworzą sieci Wi-Fi, które do złudzenia przypominają sieci publiczne i czekają, aż niczego nieświadomi użytkownicy połączą się z ich siecią.

Jak można się zabezpieczyć przed cyberatakami?

Najlepszym zabezpieczeniem przed cyberatakiem jest ostrożność i zasada ograniczonego zaufania w sieci. Każda prośba o podanie Twoich danych osobowych, haseł, PESEL-u czy numeru dowodu osobistego powinna wzbudzić Twoją czujność. Choć nie sposób zapobiec wszystkim cyberatakom, to jednak możesz zrobić wiele, aby dobrze zabezpieczyć komputer, telefon i smartfon przed złośliwym oprogramowaniem. W tym celu warto podejmować takie działania jak:

 • ustalenie silnego hasła do telefonu, tabletu i komputera,
 • stosowanie sprawdzonych programów antywirusowych,
 • aktualizowanie oprogramowania,
 • sprawdzanie wiarygodności nadawców,
 • nieudostępnianie poufnych danych osobom trzecim,
 • zabezpieczenie telefonu komórkowego PIN-em,
 • blokowanie ekranu w pracy lub w miejscu publicznym, gdy odchodzisz od komputera,
 • korzystanie z bezpiecznych połączeń Wi-Fi.

Pakiet Bezpieczeństwa INEA SAFE – skuteczna ochrona przed cyberatakami

Na cyberataki narażeni są wszyscy użytkownicy niezależnie od wieku, posiadanej wiedzy i życiowego doświadczenia. Każda osoba w natłoku codziennych obowiązków lub pod wpływem silnych emocji może popełnić błąd i otworzyć niebezpieczny link. Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed zagrożeniami czyhającymi w sieci, wybierz pakiet bezpieczeństwa INEA SAFE. Jest to usługa, dzięki której Twój sprzęt otrzyma wysoką ochronę przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i atakami hakerskimi.

Pakiet bezpieczeństwa INEA SAFE składa się z modułu SAFE5 i ID Protection. Moduł SAFE5 na bieżąco skanuje wszystkie urządzenia w poszukiwaniu niebezpiecznego oprogramowania i generuje raporty. Natomiast moduł ID Protection odpowiada za ochronę tożsamości w Internecie. Jego zadaniem jest nieustanne monitorowanie sieci pod kątem niekontrolowanego pojawienia się w niej danych użytkownika, jak chociażby adresu e-mail.

Wybierając pakiet bezpieczeństwa INEA SAFE, możesz spać spokojnie. Od teraz korzystanie z przeglądarki internetowej i bankowości elektronicznej stanie się dużo bezpieczniejsze. INEA stosuje wielowarstwowy system zabezpieczeń, który w czasie rzeczywistym blokuje wirusy, tzw. konie trojańskie i inne popularne zagrożenia. Wszystko po to, aby każdy domownik mógł swobodnie i bezpiecznie korzystać z Internetu na każdym urządzeniu.