Jak wybrać odpowiedni agregat prądotwórczy? Oto nasze wskazówki

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które może okazać się nieocenione w wielu sytuacjach. Dostarcza prąd awaryjny w przypadku przerw w dostawach z sieci energetycznej, a także bywa używany w miejscach, gdzie dostęp do strumienia energii jest ograniczony. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli generatorów, a wybór tego odpowiedniego jest sporym wyzwaniem. Jaki agregat prądotwórczy kupić? Podpowiadamy.

Po co agregat prądotwórczy do domu i biura?

Generator prądu nie jest standardowym wyposażeniem domu czy biura. Na taki zakup decydują się osoby, którym zależy na bezpieczeństwie i komforcie. Dzięki nim nawet w przypadku awarii wywołanej burzą czy pracami konserwacyjnymi zyskują nieprzerwany dostęp do prądu. Jest to istotne, ponieważ:

  • Długotrwałe wyłączenie lodówki i zamrażarki, może prowadzić do zepsucia się żywności.
  • W przypadku osób korzystających z urządzeń medycznych, takich jak respiratory czy aparaty CPAP, dostęp do prądu jest niezbędny dla utrzymania zdrowia i życia.
  • Brak ogrzewania w zimie lub chłodzenia latem może być bardzo uciążliwy dla osób wrażliwych na zmiany temperatury.
  • Przerwy w dostawach energii elektrycznej utrudniają także realizowanie obowiązków zawodowych, edukacyjnych i rodzinnych.

Posiadanie generatora daje zatem niezbędną wygodę oraz pozwala unikać strat finansowych.

Agregat prądotwórczy inwerterowy Holida 2300is

Agregat prądotwórczy inwerterowy Holida 2300is

Jak wybrać agregat prądotwórczy? Rodzaje dostępnych urządzeń

Agregaty prądotwórcze dostępne są w różnych wersjach. Z punktu widzenia potrzeb gospodarstw domowych i biur najistotniejsze rodzaje to:

  • Urządzenia inwerterowe — dostarczają one stabilne i czyste napięcie, które jest stworzone do zasilania wrażliwych urządzeń elektronicznych, takich jak ładowarki do smartfonów, laptopy, telewizory czy sprzęt medyczny. Cechują się cichą pracą i kompaktowym rozmiarem. Te małe agregaty prądotwórcze można ze sobą zabrać bez większych problemów praktycznie w każde miejsce.
  • Urządzenia z możliwością zastosowania AVR — AVR to skrót od Automatic Voltage Regulation, czyli automatyczna regulacja napięcia. System monitoruje napięcie wyjściowe agregatu i w razie jego wahań automatycznie reguluje pracę generatora, aby utrzymać je na stałym poziomie. Dzięki temu podłączone do urządzenia elektroniczne nie są narażone na uszkodzenia spowodowane wahaniami napięcia.
  • Urządzenia na różne rodzaje paliwa – najpopularniejsze są agregaty benzynowe oraz olejowe. Te pierwsze są łatwe w użyciu i nieco droższe w eksploatacji. Te drugie cechuje mniejsza awaryjność i większa waga. Na rynku można znaleźć także agregaty prądotwórcze na gaz, które są ekologiczne, ciche, ale wymagają stałego dostępu do paliwa oraz odpowiednich instalacji.

Potrzebujesz fachowej porady? Zapytaj o wysokiej jakości agregaty prądotwórcze w Gotex.

Inne wskazówki dotyczące wyboru agregatu prądotwórczego

Przy wyborze odpowiedniego agregatu prądotwórczego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech i funkcji. Chodzi między innymi o automatyczny rozruch, który jest potrzebny tam, gdzie prędkość włączania zasilania ma duże znaczenie. W trosce o wygodę użytkowania warto postawić na duży zbiornik paliwa. Zapewni to dłuższy czas pracy agregatu bez konieczności uzupełniania benzyny lub oleju.

Jeśli nasze urządzenie będę wykorzystywane w wielu lokalizacjach, należy zweryfikować dostępność kół transportowych i uchwytów. Część maszyn jest także wyposażona w elektryczny rozrusznik, który zdecydowanie ułatwia uruchamianie. Dobrym pomysłem jest także wybór renomowanego producenta, który korzysta z jakościowo podzespołów, udostępnia części zamienne i oferuje realną gwarancję.

Agregat prądotwórczy, generator Holida WM 7000E

Agregat prądotwórczy, generator Holida WM 7000E