Trendy w budowie mieszkań – technologie, geografia, demografia, architektura

Większa popularność niektórych rozwiązań, a co za tym idzie – rodzące się trendy – to coś, co można zaobserwować w każdej branży, także w budownictwie mieszkaniowym. Od kilku lat rynek zdominowało kilka trendów, które w 2021 r. powinny być jeszcze mocniej widoczne.

Chcemy być coraz bliżej natury

Gdzie najchętniej Polacy kupują mieszkania? Coraz większą popularnością cieszą się nieruchomości oddalone od centrum miasta; zazwyczaj są to mieszkania położone na obrzeżu poszczególnych osiedli. Jednocześnie kupującym zależy na możliwości sprawnego dojazdu do centrum – najlepiej też, jeśli w pobliżu znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, chociaż nie jest to wymóg konieczny. Polacy, wybierając mieszkania oddalone mocno od centrum, chcą być w ten sposób bliżej natury – dla coraz większego grona osób niezwykle istotna jest obecność dużej ilości zieleni. Z tego samego względu wielu deweloperów wybiera lokalizację inwestycji właśnie w oparciu o dostępność terenów zielonych w najbliższym otoczeniu.

Modne duże balkony i tarasy

Co ciekawe, pandemia koronawirusa i chęć otaczania się zielenią wpłynęła również na popularność mieszkań z dużymi balkonami i tarasami – to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów, jeśli chodzi o budownictwo mieszkań. Polacy coraz mocniej cenią sobie też możliwość odpoczynku, stąd wielu deweloperów decyduje się również na dodatkowe utworzenie przestrzeni wspólnej do celów rekreacyjnych.

Proste, eleganckie bryły

Można także zaobserwować rosnącą popularność inwestycji minimalistycznych – prostych, eleganckich brył. Deweloperzy chętnie stawiają też na liczne przeszklenia, dzięki czemu mieszkania są lepiej oświetlone i bardziej przyjazne użytkownikom.

Nowe mieszkania najczęściej kupują osoby w wieku 25-35 lat

Średnia wieku osoby, która kupuje swoje pierwsze mieszkanie, wynosi 31 lat. „Na swoje” decydują się jednak przenieść także osoby znacznie młodsze; dolna granica wieku to zazwyczaj 25 lat – są to zatem osoby, które najczęściej zdążyły już ukończyć studia i powoli planują założenie rodziny. Należy jednak pamiętać, że wiele osób decyduje się na zakup mieszkania w nieco późniejszym wieku. Barierą może być np. konieczność uzbierania wkładu własnego.

Trendy w budownictwie mieszkaniowym w województwie kujawsko-pomorskim

Deweloperzy, którzy decydują się na inwestycję w tym regionie, mają szerokie pole do popisu – zarówno na terenie całego województwa jak i w jego dwóch największych miastach (Toruń i Bydgoszcz) znajduje się dużo terenów zielonych. Jeśli chodzi o nowe mieszkania kujawsko pomorskie wyróżnia się przede wszystkim różnorodnością oferty – osoby zainteresowane zakupem mogą znaleźć zarówno kameralne osiedla z niewielkimi ogródkami przynależącymi do mieszkania jak i apartamenty zlokalizowane w nowoczesnych wieżowcach w centrum miasta. Deweloperzy w tym regionie chętnie stawiają też na nowoczesne rozwiązania – takie jak np. trzyszybowe okna w lokalach (chroniące przed utratą ciepła) czy na montaż energooszczędnego oświetlenia LED.

Jednocześnie jeśli chodzi o nowe mieszkania kujawsko pomorskie jest regionem wciąż mocno niedocenianym – stąd często ceny nowych nieruchomości są znacznie niższe niż w innych częściach kraju.