Inowrocławska Policja wraz ze Szkołą Podstawową nr 5 im. dra Józefa Krzymińskiego w Inowrocławiu i wieloma służbami oraz partnerami zorganizowała festyn w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą!”. Inicjatywa wpisała się w edukację dzieci i młodzieży, by wakacje były pełne wrażeń, ale przede wszystkim bezpieczne.

Wczoraj (22.06) na szkolnym boisku inowrocławskiej „5” odbyło się przedsięwzięcie profilaktyczne dedykowane dzieciom i młodzieży. Wzięło w nich udział blisko tysiąc uczniów. Wspólnie edukowaliśmy ich, aby wiedzieli jakich sytuacji trzeba unikać dla własnego i innych bezpieczeństwa.

Współorganizatorami  festynu prócz Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu i SP nr 5 byli: Nadgoplańskie WOPR w Kruszwicy, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu, Straż Miejska Inowrocławia, Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego I Ustawicznego w Inowrocławiu, Zakład Karny w Inowrocławiu, Straż Leśna, Państwowa Straż Rybacka, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.

Na szkolnym boisku stanęły stanowiska służb i instytucji, a przy nich wiele atrakcji. Uczniowie SP nr 5 i sąsiadującej SP nr 4 poznawali nie tylko zakres zadań poszczególnych służb i instytucji, ale co istotne zasady postępowania w przypadku realnych i potencjalnych zagrożeń.

Była okazja do nauki i przypomnienia sobie: podstawowych przepisów porządkowych i ruchu drogowego, prawidłowej opieki i wyprowadzania psa, zasad uzyskania karty rowerowej oraz wędkarskiej, nauki pierwszej przedmedycznej pomocy, zasad alarmowania na numer 112, przepisów przeciwpożarowych i zasad bezpiecznej kąpieli oraz wypoczynku nad wodą, zasad pobytu w lesie oraz tego jak postępować w życiu dorosłych, by nie trafić do aresztu.

Służby również wystawiły sprzęt jakim dysponują, co było dodatkową atrakcją. Była okazja obejrzenia policyjnego radiowozu, strażackiego sprzętu i łodzi straży rybackiej. Nie brakowało specjalistycznych fantomów do nauki resuscytacji oraz zastosowania w sposób prawidłowy zestawu do opatrywania ran.

Dzieci i młodzież otrzymała od organizatorów wiele materiałów, gadżetów, publikacji i upominków, które pozwolą im do nich sięgać podczas wakacji. Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych wakacji!

asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu