Jakie możliwości daje praca w IT?

Praca w IT to coraz częstszy wybór młodych ludzi, którzy dopiero podejmują się zatrudnienia. Branża informatyczna wzbudza zainteresowanie, ponieważ należy do najbardziej rozwojowych oraz najlepiej prosperujących sektorów. W tej dziedzinie można znaleźć wiele różnorodnych ścieżek kariery, które odznaczają się atrakcyjnymi zarobkami. Co jeszcze oferuje praca w IT?

Jakie są ścieżki rozwoju w branży IT?

Branża IT jest jedną z najbardziej postępowych i najlepiej prosperujących dziedzin na rynku pracy. Dynamiczne zmiany w świecie nowych technologii sprawiają, że sektor informatyczny oferuje naprawdę wiele możliwości rozwoju. Osoby, które dobrze czują się w nowych technologiach, mogą przebierać wśród najróżniejszych ścieżek kariery.

Do najpopularniejszych specjalizacji należy zaliczyć back-end oraz front-end developerów. Są to programiści, którzy zajmują się różnymi aspektami aplikacji oraz witryn internetowych. Back-end developer odpowiada za to, czego nie widzi zwyczajny użytkownik. Dba więc o bazę danych, tworzy kod strony czy też zapewnia funkcjonalność i bezpieczne działanie programu.

Natomiast programista typu front-end zajmuje się wizualną warstwą stron internetowych czy aplikacji. Dba także o interfejs i funkcjonalność czy dopasowanie programów do różnych urządzeń mobilnych. Osoba, która łączy umiejętności obydwu tych specjalistów, nosi miano full-stack developera. Taki pracownik jest pożądanym przez wiele przedsiębiorstw.

Osoby zainteresowane branżą IT mogą również zajmować się testowaniem oprogramowań, analizowaniem Big Data czy podjąć się pracy w supporcie, który można porównać do informatycznego SOR-u. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skierować swoją karierę na dziedziny związane z gamingiem lub sztuczną inteligencją.

Gdzie i jak szukać pracy w IT?

Szukanie pracy w IT nie jest trudne, bo branżowy rynek jest pełen ofert. Postęp technologiczny generuje popyt na pracowników z różnych informatycznych specjalizacji. Pracę w branży techniki informatycznej często można wykonywać zdalnie, ale zdarzają się też stacjonarne oferty pracy. Ogłoszeń, także tych lokalnych, najlepiej szukać na branżowych serwisach, takich jak np. No Fluff Jobs.

Aby zobaczyć oferty pracy IT we Wrocławiu, na No Fluff Jobs wystarczy wybrać filtr z geolokalizacją miasta. Wśród kategorii można zaznaczyć także poziom swojego doświadczenia, znajomość informatycznych programów czy języków kodowania, a nawet preferowany typ umowy czy język pracy (w wielu środowiskach IT wymagana jest znajomość języka angielskiego).

Portal pracy umożliwia łatwe porównanie widełek płacowych oraz wymagań konkretnych pracodawców. Przed wysłaniem CV warto zorientować się zwłaszcza w oczekiwaniach związanych ze znajomością narzędzi, które używane są w informatycznym środowisku. Umiejętność posługiwania się konkretnymi programami często jest głównym oczekiwaniem firmy, a także kluczowym czynnikiem decydującym o przyszłym zatrudnieniu kandydata.

Zarobki w branży nowoczesnych technologii – od czego zależy wysokość wynagrodzeń?

Nie od dziś wiadomo, że w branży IT można naprawdę dobrze zarobić. Wysokie wynagrodzenia informatyków i programistów wynikają między innymi z tego, że dzisiejszy świat w dużej mierze funkcjonuje dzięki technologii. Wiele aspektów codziennego życia jest uzależnione od Internetu czy elektronicznych rozwiązań, a więc specjaliści IT zdecydowanie mogą się cenić.

Praca w branży techniki informatycznej umożliwia zarobki sięgające nawet 30-40 tys. zł. Jednak nie każdy informatyk zarabia tak dużo. Najniższe pensje zaczynają się w okolicach 3 000 zł brutto. Skąd tak duża dysproporcja w widełkach płacowych? Różnice pomiędzy wysokością wynagrodzeń zależą w głównej mierze od poziomu umiejętności i doświadczenia pracownika.

W informatycznej hierarchii są szczeble o nazwach junior, mid, senior i ekspert. Najmniej doświadczeni juniorzy otrzymują najniższe stawki, ale wraz ze wzrostem stażu pracy i zakresu wiedzy ich pensje wzrastają. Osoba, która rozwija się w swojej dziedzinie IT, relatywnie szybko może liczyć na awans.