Żelazko to najczęściej kojarzone i najpopularniejsze urządzenie do prasowania. W szybki i łatwy sposób nadaje schludny i zadbany wygląd ubraniom, a silna moc pary dodatkowo odświeża i dezynfekuje je. Na półkach sklepowych widzimy wiele różnych modeli żelazek, różniących się typem i sposobem obsługi. Które z nich będzie najlepsze dla Ciebie? Podpowiadamy na co zwracać uwagę podczas zakupów.
Zakup odpowiedniego żelazka jest bardzo ważny. Jako że jest to produkt używany dosyć często, od jego skuteczności zależy nasze zadowolenie przez długi czas. Kiedyś popularne było proste żelazko suche, prasujące tylko gorącą stopą, bez użycia pary. Obecnie najczęściej wybieranym typem jest model parowy, na przykład Philips Azur GC4909/60, które generując niewielką ilość pary zwilża tkaniny i przyspiesza ich prostowanie. Coraz bardziej popularne są też modele ze stacją pary, które są w stanie generować parę pod znacznym ciśnieniem i maksymalnie ułatwiać pracę.
Typy żelazek dostępnych na rynku
Urządzenia do prasowania odróżniają się od siebie budową, gabarytami oraz funkcjonalnościami. Oto one:
- żelazko suche – model bez możliwości wlania wody i tworzenia pary. Prasowanie za jego pomocą jest nieco trudniejsze i trzeba na nie poświęcić więcej czasu, ale z drugiej strony jest idealne do prasowania zamszu lub ekoskóry (koniecznie na lewej stronie!), bo nie zmoczy i nie zniszczy materiału.
- żelazko parowe – model z niewielkim zbiornikiem na wodę (max około 400ml), która jest podgrzewana we wnętrzu stopy i zamieniana w parę. Para wnika we włókna i je rozluźnia, by szybciej je wyprostować.
- żelazko z generatorem pary – urządzenie z dużą, zewnętrzną stacją bazową, w której znajduje się zbiornik na wodę oraz wysokociśnieniowy bojler. To w nim wytwarzana jest para w dużych ilościach, a następnie izolowanym przewodem parowym transportowana do stopy żelazka. Stopa jest letnia, jej głównym zadaniem jest dystrybuowanie wytworzonej pary. Możliwości generatora są najwyższe, przez co często znajduje on zastosowanie również w pralniach chemicznych lub sklepach z ubraniami gdzie trzeba szybko wygładzać spore ilości ubrań.
- żelazko bezprzewodowe – innowacyjne i maksymalnie wygodne urządzenie, które działa na specjalnym akumulatorze. Położone na stacji ładuje się, po czym możesz używać go przez kilkanaście sekund z pełną mocą prasowania. Po chwili należy je odłożyć aby ponownie się naładowało, ale akurat w tym czasie możesz przesunąć tkaninę lub rozłożyć kolejne ubranie na desce.
- żelazko turystyczne – wersja miniaturowa, przez co charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz wagą. Nie zabiera wiele miejsca w walizce, przez co możesz łatwo zabrać je w podróż. Ma znacznie mniejszy pojemnik na wodę, dlatego nie sprawdzi się podczas regularnego prasowania w domu.
Jakie żelazko kupić?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz się zastanowić w jakich okolicznościach najczęściej będziesz używać docelowo żelazka. Jeżeli tylko na wyjeździe, nie potrzebna jest Ci wielka stacja pary. Jeżeli będziesz wygładzać tkaniny często i intensywnie, to stacja pary będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.