Opiekun osób starszych - jak zdobyć kompetencje?

Jeśli praca ze starszymi osobami nie jest dla Ciebie problemem, a wręcz przeciwnie lubisz spędzać z nimi czas, a ponadto posiadasz wykształcenie pielęgniarskie, to zawód opiekuna osób starszych jest jak najbardziej dla Ciebie. Warto zatem przybliżyć go tym, którzy zastanawiają się nad wyborem takiej drogi zawodowej.

W jaki sposób uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu opiekuna osób starszych?

Bardzo często przy rekrutacji na stanowisko opiekuna osób starszych bardzo ważne jest doświadczenie, zatem większe szanse na zatrudnienie będzie miała osoba, która przez długi czas zajmowała się osobą starszą, choćby w rodzinie i może przedstawić stosowne referencje niż ta, która posiada jedynie wiedzę teoretyczną zdobytą na kursie. Wybierając kursy i szkolenia trzeba zwrócić uwagę na renomę szkoły, a także obecność praktyk zawodowych. W tej profesji pożądane są osoby, które skończyły pedagogikę osób starszych, czyli gerontopedagogikę, a dodatkowo studia podyplomowe w zakresie opieki nad osobami starszymi. Bardzo często zatrudniane są również byłe pielęgniarki, które mogą poszczycić się dużą wiedzą i doświadczeniem, potrafią założyć cewnik, a także zmienić kroplówkę. Umiejętności medyczne w tej pracy są bardzo potrzebne, gdyż ma się często do czynienia z osobami schorowanymi. Jednak nie zawsze są to osoby leżące, dlatego wśród obowiązków opiekuna osób starszych jest również zapewnienie podopiecznym rozrywki. Mogą to być gry planszowe, karty, a nawet wyjście na spacer. Ważne, by możliwa była aktywizacja seniora.

Czy praca opiekuna osób starszych może dawać satysfakcję?

Niewątpliwie jak każda praca, również zawód opiekuna czy asystenta osób starszych może dać dużo satysfakcji. Przede wszystkim od starszych osób można wiele się nauczyć. Potrzebna jest duża doza empatii i cierpliwości i te cnoty należy w sobie rozwijać. Bardzo ważna jest również komunikatywność, gdyż to kontaktu osoby starsze pragną najbardziej. Kwestia zarobków jest bardzo otwarta. Im większy zakres obowiązków, tym bardziej godziwe powinno być wynagrodzenie. Oczywiście w tym zawodzie ciągle najwięcej można zarobić pracując za granicą. Oferty pracy dla opiekuna osób starszych zarówno z kraju jak i zagranicy dostępne są na portalach takich jak Pracuj.pl. Można bezpośrednio aplikować na stanowisko i czekać na kontakt, by umówić się na rozmowę kwalifikacyjną.