Aktualne ceny mieszkań w Inowrocławiu. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Inowrocławiu - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkań w Inowrocławiu z ostatnich 12 miesięcy wyniosła 5 595 zł/m². To o 68 zł, czyli 1,2%, więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Rynek notuje zatem wzrost, ale wolniejszy od długoterminowego tempa. Raport pokazuje ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających widoczne w ogłoszeniach.

Redakcja inowroclawskie.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Inowrocławiu: najważniejsze liczby

  • 5 595 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 68 zł/m², czyli 1,2% - wzrost wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
  • 4 751-6 904 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 280 000 zł - mediana ceny całego mieszkania.
  • 48 m² - mediana powierzchni sprzedawanego lokalu.
  • 43% - wzrost ceny metra od 2019 r., średnio 5,3% rocznie.
  • 7 709 zł/m² - mediana na osiedlu Solno, najwyższa w zestawieniu osiedli.

Cena całego lokalu i stawka za metr odpowiadają na różne pytania. Pierwsza określa budżet zakupu, druga pomaga porównywać mieszkania o różnej powierzchni. Rozpiętość środkowej części rynku pokazuje, że sama mediana miejska nie zastępuje porównania lokalizacji i metrażu.

Infografika: ceny mieszkań w Inowrocławiu
Infografika: ceny mieszkań w Inowrocławiu

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)5 825
wtórny5 560

5 825 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, wobec 5 560 zł/m² na wtórnym. Premia deweloperska wyniosła 4,8%. Nowe budownictwo może przyciągać rozwiązaniami technicznymi i funkcjonalnością, jednak przy porównaniu budżetów trzeba uwzględnić także zakres wykończenia oraz koszty doprowadzenia lokalu do zamieszkania.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)6 126
35-45 m² (małe 2-pok.)5 666
45-55 m² (2-pok.)5 581
55-70 m² (3-pok.)5 678
70-90 m² (duże 3-4 pok.)5 360
90-120 m² (największe)5 583 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

6 126 zł/m² to mediana dla mieszkań o powierzchni 25-35 m², najwyższa w zestawieniu metraży. Najniższa, 5 360 zł/m², dotyczy lokali 70-90 m². Mniejsze mieszkania mogą mieć wyższą stawkę jednostkową, ponieważ niższa cena całkowita poszerza krąg potencjalnych kupujących. Zależność nie jest jednak liniowa: w pozostałych przedziałach znaczenie ma również struktura sprzedawanych lokali.

Ceny wg metrażu - Inowrocław
Ceny wg metrażu - Inowrocław

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

7 709 zł/m² na osiedlu Solno to najwyższy poziom w tabeli. Na osiedlu Uzdrowiskowe mediana wyniosła 5 895 zł/m², a na osiedlu Piastowskie 5 843 zł/m². Cena na osiedlu Solno była o 32% wyższa niż na osiedlu Piastowskie.

Osiedlezł/m²
Solno7 709
Uzdrowiskowe5 895
Piastowskie5 843
Stare Miasto4 951 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Zróżnicowanie przestrzenne odzwierciedla nie tylko położenie. Na poziom cen wpływa również rodzaj zabudowy i zestaw mieszkań dostępnych w danej części miasta.

Mapa cen mieszkań - Inowrocław
Mapa cen mieszkań - Inowrocław

Ceny wg części miasta - Inowrocław
Ceny wg części miasta - Inowrocław

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wykaz ulic z najczęściej sprzedawanymi mieszkaniami obejmuje:

  • ul. Władysława Łokietka - 4 767 zł/m²;
  • ul. Aleja Niepodległości - 5 417 zł/m²;
  • ul. Rąbińska - 6 465 zł/m².

Wśród ulic o częstym obrocie 6 932 zł/m² przy ul. Wojska Polskiego było najwyższą medianą, a 4 767 zł/m² przy ul. Władysława Łokietka najniższą. Różnica wyniosła 2 165 zł/m². Dla kupującego porównanie ulic stanowi więc użyteczne uzupełnienie obrazu całego miasta.

Ceny działek w Inowrocławiu

129 zł/m² wyniosła mediana ceny działek w ostatnich 24 miesiącach. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 1 882 m². Przy wyborze gruntu poza stawką jednostkową znaczenie mają przeznaczenie, dostęp do drogi i uzbrojenie, ponieważ przekładają się na możliwości wykorzystania nieruchomości.

Codziennie nowe informacje z Inowrocławia publikujemy na inowroclawskie.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na inowroclawskie.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy mieszkaniu za 280 000 zł z rynku wtórnego budżet powinien obejmować również koszty formalne. Podatek PCC według stawki 2% wynosi około 5 600 zł; zwolnienie dotyczy osób spełniających warunki zakupu pierwszego mieszkania.

Maksymalna taksa notarialna z VAT to około 2 325 zł, przy czym wynagrodzenie można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Przy standardowym zakupie od dewelopera PCC nie występuje, ponieważ cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 3 910 zł/m² w 2019 r. do 5 595 zł/m² obecnie. Łączna zmiana wynosi 43%, a średnie roczne tempo 5,3%. Wykres pozwala zestawić długoterminowy kierunek z bieżącym, wolniejszym wzrostem.

Trend cen - Inowrocław
Trend cen - Inowrocław

Inowrocław na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

7 282 zł/m² to mediana dla monitorowanych miast województwa kujawsko-pomorskiego. W Inowrocławiu metr kosztował o 1 687 zł mniej.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Inowrocław-5 595-
Janikowo10 km4 125-26,3%
Pakość11 km4 951-11,5%
Kruszwica14 km5 676+1,4%
Gniewkowo17 km4 285-23,4%

W Janikowie, oddalonym o 10 km, mediana była o 1 470 zł/m², czyli 26,3%, niższa. Oszczędność na zakupie warto zestawić z kosztami dojazdów oraz dostępnością usług.

Komentarz analityczny

O ile wzrosły ceny w najnowszym porównaniu? O 68 zł/m², czyli 1,2%, wobec 5 527 zł/m² w 2025 r. To tempo poniżej historycznych 5,3% rocznie. Lokalny rynek pozostaje na wyższym poziomie cenowym niż w 2019 r., ale obecna dynamika nie oznacza kontynuacji wcześniejszego tempa.

Na największych rynkach również odnotowano niewielkie wzrosty: w II kwartale 2026 r. średnie ceny nowych mieszkań zwiększyły się o 0,6% rok do roku, a używanych o 0,7% (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalna obserwacja wpisuje się zatem w obraz ograniczonej dynamiki cen, choć dotyczy innego okresu porównawczego.

Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło 6,07% w czerwcu 2026 r., o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać dostępność zakupu także w mniejszych miastach. Nie musi jednak automatycznie podnosić cen, jeśli oferta mieszkań wystarcza do zaspokojenia popytu.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytu poprawi się przy ograniczonej podaży, presja wzrostowa może się nasilić. Jeśli oferta będzie rosła szybciej niż popyt, kupujący mogą uzyskać większą przestrzeń do negocjacji. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Inowrocławiu?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 5 595 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 4 751-6 904 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Inowrocławiu rosną, czy spadają?

W aktualnym porównaniu wzrosły o 68 zł/m², czyli 1,2%, względem poziomu z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższa mediana to 7 709 zł/m² na osiedlu Solno. Najniższa wartość w tabeli to 4 951 zł/m²* na osiedlu Stare Miasto.

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Inowrocławiu?

Dla mieszkań 25-35 m² mediana wynosi 6 126 zł/m², a dla lokali 35-45 m² - 5 666 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak, mediana wynosi odpowiednio 5 825 zł/m² i 5 560 zł/m². Premia rynku pierwotnego to 4,8%.

Ile kosztuje działka w Inowrocławiu?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 129 zł/m², a mediana powierzchni parceli to 1 882 m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 285 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 7 stycznia 2026 do 10 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (26 transakcji) i wtórny (259); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Przypisanie adresów do osiedli oparto na urzędowych wykazach ulic jednostek pomocniczych miasta.

Stan danych: 2026-08-10; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły