Aktualne ceny mieszkań w mieście Gniewkowo. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w mieście Gniewkowo - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w mieście Gniewkowo wyniosła 4 285 zł/m² w ostatnich 12 miesiącach. To o 183 zł/m², czyli 4,1% mniej niż poziom odniesienia z 2025 r. Typowa cena zakupu wynosiła 199 000 zł. Analizujemy ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Dla kupującego to punkt odniesienia przy ustalaniu budżetu i negocjowaniu ceny konkretnego lokalu.

Redakcja inowroclawskie.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w mieście Gniewkowo: najważniejsze liczby

  • 4 285 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 183 zł/m² i 4,1% - spadek wobec poziomu odniesienia z 2025 r., wynoszącego 4 468 zł/m².
  • 2 672-4 742 zł/m² - przedział obejmujący połowę cen za metr.
  • 199 000 zł - mediana ceny całego mieszkania.
  • 48 m² - mediana powierzchni kupowanego lokalu.
  • 50% - wzrost ceny metra od 2019 r., przy średnim tempie 5,9% rocznie.

Cena za metr pozwala porównywać lokale o różnej powierzchni, natomiast cena całkowita pokazuje skalę potrzebnego finansowania. Oba wskaźniki warto czytać razem: mieszkanie z niższą stawką za metr nie musi oznaczać mniejszego wydatku, jeśli ma większą powierzchnię.

Infografika: ceny mieszkań w mieście Gniewkowo
Infografika: ceny mieszkań w mieście Gniewkowo

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

4 284 zł/m² wyniosła mediana na rynku wtórnym. To ten segment kształtuje obraz lokalnego rynku mieszkań i stanowi podstawowy punkt odniesienia dla kupujących w mieście Gniewkowo.

Wybór między lokalem używanym a nowym powinien uwzględniać również koszt doprowadzenia mieszkania do oczekiwanego standardu. Cena zakupu i wydatki na remont lub wykończenie składają się na budżet, który trzeba sfinansować przed zamieszkaniem.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

4 285 zł/m² wynosi mediana dla mieszkań o powierzchni 45-55 m², opisanych w zestawieniu jako lokale dwupokojowe. To segment zbliżony powierzchnią do typowego mieszkania kupowanego w mieście.

MetrażMediana zł/m²
45-55 m² (2-pok.)4 285 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

Przy wyborze metrażu znaczenie ma nie tylko liczba pokoi, lecz także ich układ. Funkcjonalny rozkład może pozwolić zaspokoić potrzeby mieszkaniowe bez kupowania dodatkowej powierzchni.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

5 386 zł/m² przypisano w zestawieniu rejonowi Kamlarka. Dla rejonu Osiedle 700-lecia stawka wynosi 3 968 zł/m², a dla rejonu Odbudowanie Trzecie 3 967 zł/m². Mapa pokazuje przestrzenne zróżnicowanie cen, natomiast wykres ułatwia odczytanie poziomów dla poszczególnych części miasta.

Rejonzł/m²
Kamlarka5 386 *
Osiedle 700-lecia3 968 *
Odbudowanie Trzecie3 967

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Gniewkowo
Mapa cen mieszkań - Gniewkowo

Ceny wg części miasta - Gniewkowo
Ceny wg części miasta - Gniewkowo

Ceny działek w mieście Gniewkowo

140 zł/m² wyniosła mediana ceny działek w ostatnich 24 miesiącach, a mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 1 080 m².

Przy zakupie gruntu sam koszt powierzchni nie zamyka budżetu inwestycji. Znaczenie mają także przeznaczenie działki, dostęp do drogi i mediów oraz warunki zabudowy, które wpływają na możliwość realizacji planowanego domu.

Najświeższe wiadomości z Inowrocławia czekają na stronie głównej inowroclawskie.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

199 000 zł za typowe mieszkanie z rynku wtórnego to cena nieruchomości, nie pełny koszt zakupu. Podatek PCC według stawki 2% wynosi około 3 980 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.

Maksymalna taksa notarialna z VAT to w tym przykładzie około 1 926 zł, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Stawki notarialne są negocjowalne. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

2 866 zł/m² wynosił poziom cen w 2019 r., wobec obecnych 4 285 zł/m². Historia pokazuje więc wzrost o 50%, przy średnim tempie 5,9% rocznie. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy zatem od horyzontu: długoterminowy wzrost współistnieje z obecnym spadkiem o 183 zł/m² i 4,1% wobec 2025 r.

Trend cen - Gniewkowo
Trend cen - Gniewkowo

Gniewkowo na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

7 282 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa kujawsko-pomorskiego. W mieście Gniewkowo metr kosztuje o 2 997 zł mniej. Wszystkie pobliskie miasta ujęte w poniższym wykazie mają wyższy poziom cen.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Gniewkowo-4 285-
Inowrocław17 km5 595+30,6%
Toruń18 km9 314+117,4%
Pakość25 km4 951+15,5%
Kruszwica26 km5 676+32,5%

W mieście Inowrocław, oddalonym o 17 km, mediana jest o 1 310 zł/m², czyli 30,6% wyższa. Dla kupującego różnica cen między miastami może być argumentem za zmianą lokalizacji, jeśli koszty i czas dojazdu nie równoważą oszczędności na mieszkaniu.

Komentarz analityczny

4,1% spadku wobec 2025 r. oznacza kierunek przeciwny do długoterminowego wzrostu o 50% od 2019 r. Lokalny rynek nie kontynuuje obecnie wcześniejszego tempa zwyżek. Dla negocjacji istotniejszy jest aktualny poziom zawieranych umów niż automatyczne przenoszenie historycznego wzrostu na cenę wystawianego mieszkania.

3,75% wynosiła stopa referencyjna NBP po pozostawieniu jej bez zmian we wrześniu (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu wynosiło 6,07%, o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać zdolność zakupową, także na rynkach mniejszych miast.

13 657 zł/m² wyniosła średnia cena mieszkań używanych na największych rynkach w II kwartale, przy wzroście o 0,7% rok do roku (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalny spadek pokazuje, że poprawa warunków kredytowych nie musi przekładać się na jednakowy kierunek cen wszędzie: decydują również miejscowy popyt i oferta.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępniejsze finansowanie zwiększy lokalny popyt przy ograniczonej podaży, może wspierać stabilizację lub wzrost stawek. Jeśli zainteresowanie zakupem pozostanie słabsze od oferty, presja negocjacyjna może się utrzymać. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w mieście Gniewkowo?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 4 285 zł/m². Połowa cen mieściła się w przedziale 2 672-4 742 zł/m².

Czy ceny mieszkań w mieście Gniewkowo rosną, czy spadają?

Obecna mediana jest o 183 zł/m², czyli 4,1% niższa niż poziom odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

W zestawieniu najwyższą stawkę ma rejon Kamlarka: 5 386 zł/m², a najniższą rejon Odbudowanie Trzecie: 3 967 zł/m².

Ile kosztuje działka w mieście Gniewkowo?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 140 zł/m², a typowa sprzedawana parcela miała 1 080 m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 15 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 10 października 2025 do 29 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (2 transakcji) i wtórny (13); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-07-29; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły