Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Inowrocław

Stolarz - czy to dobry zawód?

W związku z rozwojem branży budowlanej i meblarskiej stolarz to obecnie bardzo poszukiwany specjalista. Zatem ukończenie szkoły branżowej w specjalności stolarskiej lub technikum daje możliwość zatrudnienia w tych miejscach. Oczywiście na budowie pracuje stolarz-montażysta.

Stolarz - jak wygląda jego praca?

Niewątpliwie każdy stolarz musi być specjalistą od drewna. Powstał już nawet kierunek studiów technologia drewna, który umożliwia wyższe kształcenie w zakresie jego obróbki. Wiedza daje możliwość dobrania odpowiedniego gatunku do określonej pracy. Stolarz musi znać się na jego właściwościach, w tym przede wszystkim nasiąkliwości, aby odpowiednio je zabezpieczyć jeśli ma być przeznaczone do użytku zewnętrznego. Stolarz wszak wykonuje deskowanie dachów i więźby dachowe. Może być również twórcą mebli ogrodowych oraz tych przeznaczonych do różnych pomieszczeń w mieszkaniu. Stolarz może poddawać elementy drewniane bejcowaniu i lakierowaniu, a także malowaniu czy fornirowaniu. Stolarz pracuje bowiem nie tylko na litym drewnie, ale również płytach wiórowych czy płytach mdf. Ponadto zajmuje się również ryflowaniem w drewnie i wykonywaniem wszelkiego rodzaju zdobień, np. ażurowych oparć krzeseł. Każdy stolarz musi potrafić obsługiwać stolarskie narzędzia, przede wszystkim mechaniczne frezarki, pilarki oraz tokarki, szlifierki czy też strugarki oraz wiele narzędzi ręcznych. Wszystko to może opanować w ramach praktyk zawodowych, które odbywa w toku kształcenia.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie stolarza?

Jak już zostało wspomniane stolarz może przeglądać oferty pracy w branży budowlanej oraz meblarskiej, np. na portalu Pracuj.pl. W każdej z tych gałęzi może znaleźć satysfakcjonującą i pełną wyzwań pracę. Oczywiście praca stolarza wymaga dobrego stanu zdrowia. Wykonywana jest w większości w pozycji stojącej i to przez wiele godzin. Wymaga skupienia, uwagi i zachowania ostrożności przy wykorzystywaniu urządzeń mechanicznych. Niemniej jednak w zawodzie stolarza można liczyć na dobre wynagrodzenie. Niektórzy stolarze z doświadczeniem zarabiają w Polsce powyżej 4 tys. zł brutto. Oczywiście poza granicami naszego kraju również pożądani są dobrzy specjaliści. Stolarze mogą zatem bez większego problemu, po przetłumaczeniu swoich uprawnień podjąć zatrudnienie w jednym z krajów Unii Europejskiej należącym do strefy Schengen.