Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Inowrocław

Brukarz – opis zawodu

Brukarz to pracownik budowlany, powiązany także z drogownictwem. Jego zadaniem jest kładzenie kostki brukowej, kamieni czy głazów, które mają stanowić ozdobne ścieżki. Zajmuje się też kładzeniem i naprawą nawierzchni ulic, dróg publicznych, chodników, przejazdów, parkingów, skarp czy placów. Jest specjalistą od doboru rodzaju żwiru lub piasku. Każde kładzenie kostki czy nawierzchni drogi to kilkuetapowy proces polegający na usuwaniu pozostałości starej drogi, kopania na odpowiednią głębokość, układania poszczególnych warstw żwiru, kamieni, piasku i samej kostki. Brukarz używa też specjalnych maszyn do swojej pracy w celu ubicia gruntu i wygładzenia powierzchni.

Brukarz – wymagania zawodowe

Podstawową metodą zdobycia zawodu brukarza jest wybór szkoły średniej zawodowej o tym właśnie zawodzie lub zawodzie pokrewnym, budowlanym. Podobnie dobrym pomysłem, pogłębionym przez wiedzę techniczną będzie ukończenie technikum budowlanego. Wiele nauczyć można też się na kursach zawodowych organizowanych przez ośrodki szkoleniowe i urzędy pracy. A także poprzez własną praktykę i doświadczenie. Ta ostatnia najlepiej świadczy o jakości pracy brukarza. W tym zawodzie istotna jest dobra sprawność fizyczna, dobre zdrowie, w tym przede wszystkim koordynacja wzrokowo – ruchowa, dokładność, systematyczność, zdolność do pracy w zespole i organizacji pracy.

Więcej o tym jak zostać brukarzem przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/kim-jest-brukarz-i-jak-nim-zostac/.

Brukarz – warunki pracy

Zdecydowanie praca brukarza należy do tej ciężkiej i wymagającej fizycznie. Wiele elementów trzeba fizycznie przenosić i dźwigać. Samo kładzenie kostki czy nawierzchni drogi z kolei wymaga uważności i zręczności. Większość czasu brukarz przebywa na zewnątrz, w zmiennych warunkach atmosferycznych. Jedną z typowych chorób zawodowych jest zmiana reumatyczna. Brukarz zazwyczaj pracuje w zespole budowlańców, któremu przewodzi brygadzista.

Brukarz – zatrudnienie i zarobki

Pracę w tym zawodzie znaleźć można przede wszystkim w firmach budowlanych. Istnieje możliwość dorobienia sobie poprzez wykonywanie zleceń np. na kładzenie kostki brukowej na prywatnych posesjach czy ogródkach. Zarobki brukarza w Polsce wahają się między 2000 a 4000 zł.

Źródło: https://www.zlecenia.pl/blog/kategoria/zawody/brukarz/