W Gąskach-Śrubsko koło Inowrocławia odsłonięto cmentarzysko z okresu rzymskiego

W okolicach Inowrocławia trwają wykopaliska, które odsłaniają pochówki sprzed niemal dwóch tysięcy lat — archeolodzy znaleźli już pięć grobów, srebrne denary i zapinkę z brązu. Prace prowadzi zespół dr. Józefa Bednarczyka przy wsparciu konserwatora wojewódzkiego.
- Odkrywaj Gąski-Śrubsko razem z archeologami
- Przyjrzyj się znaleziskom i ich kontekstowi
Odkrywaj Gąski-Śrubsko razem z archeologami
Na polu w Gąskach-Śrubsko prace wykopaliskowe prowadzi zespół kierowany przez dr. Józefa Bednarczyka. Do tej pory odsłonięto pięć grobów szkieletowych, a liczba pochówków może wzrosnąć do ośmiu w miarę postępu prac. Kości zostaną poddane specjalistycznym badaniom antropologicznym w Poznaniu, które pozwolą ustalić wiek, płeć i ewentualne urazy badanych osób.
“Datujemy te znaleziska na drugą połowę I wieku n.e., a użytkowanie cmentarzyska mogło trwać do około 150 roku n.e.”
dr Józef Bednarczyk
Badania odbywają się w ramach działalności Fundacji Dziedzictwa Kulturowego Społeczeństw Kujaw i są finansowane przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To projekt o znaczeniu regionalnym, prowadzony z poszanowaniem standardów konserwatorskich.
Przyjrzyj się znaleziskom i ich kontekstowi
Nie wszystkie groby były wyposażone w dary grobowe. W jednym z pochówków archeolodzy odnaleźli trzy srebrne denary, w innym — zapinkę z brązu oraz drobne przedmioty codziennego użytku. Te elementy pomagają datować stanowisko i układać historię zasiedlenia Kujaw w okresie rzymskim.
Powiat Inowrocławski należy do nielicznych regionów w kraju, gdzie udokumentowano tradycje pochówków z okresu rzymskiego, dlatego znaleziska z Gąsek-Śrubska mają dużą wagę naukową i muzealną. Odkrycia te dostarczają cennych danych do badań nad obyczajami pogrzebowymi i kontaktem miejscowych społeczności z kulturą rzymską.
“To niezwykle cenne odkrycie, które pokazuje, jak bogata i różnorodna jest historia naszego regionu. Dzięki pracy archeologów możemy lepiej zrozumieć tradycje dawnych społeczności Kujaw i ocalić je dla przyszłych pokoleń”
Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska
Archeolodzy kontynuują wykopy, dokumentując każdy grob i zabezpieczając znaleziska do dalszych analiz. Wyniki badań antropologicznych i konserwatorskich mają szansę wzbogacić zasoby regionalnych muzeów oraz literaturę naukową poświęconą historii Kujaw.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu.
Ostatnie Artykuły

W mieszkaniu 32-latka znaleziono marihuanę i haszysz. Grozi mu 10 lat

Jedna chwila na przejeździe w Cieślinie mogła skończyć się tragedią

W Czytelni w Inowrocławiu można ruszyć tropem przodków

Włoskie przeboje zabrzmiały w Muszli Koncertowej. Andrea Lattari porwał publiczność

Scootive On Tour w Inowrocławiu pokazało, czego młodzi chcą od miasta

Tańce przy muszli koncertowej nie kończą się w lipcu

Pierwsze Targi Rolno-Ogrodnicze w Inowrocławiu. Dwa dni nowoczesnego rolnictwa, pokazów i rodzinnych atrakcji

Awantura domowa w Kruszwicy. 47-latek trafił do celi za znieważenie policjanta

Przebudowa skrzyżowania zmieni trasy autobusów linii 1 i 10

Forum Ekonomiczne w Karpaczu wraca z pierwszymi ogłoszonymi gośćmi. To ostatnie dni tańszych zapisów

Oszust podszywa się pod bank lub policjanta. Jeden błąd kosztuje pieniądze

93 km/h na czterdziestce w Parchaniu. 20-latek stracił prawo jazdy

Wakacyjny turniej piłki nożnej na miejskim stadionie

Plan dla ulic Popiełuszki, Chmielnej, Szparagowej i Grochowej trafi do konsultacji
Przydatne dane teleadresowe
- Komisariat Policji w Pakości - kontakt, godziny i zgłoszenia
- Urząd Stanu Cywilnego Złotniki Kujawskie - kontakt i sprawy
- Urząd Miejski w Pakości - kontakt, godziny i wydziały
- Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu - kontakt, bilety, sekcje i wystawy
- Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu - kontakt, wydziały, godziny
- Kujawsko-Pomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego w Inowrocławiu - kursy, kierunki, zapisy
