Płonąca flaga stanie na skwerze. Inowrocław szykuje pomnik Bitwy pod Mątwami

Płonąca flaga stanie na skwerze. Inowrocław szykuje pomnik Bitwy pod Mątwami

FOT. Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu

Przy Skwerze Pamięci Bitwy pod Mątwami w 1666 r. widać już końcówkę prac. Obelisk ma przybrać formę rozdartej, płonącej flagi biało-czerwonej, a postęp robót sprawdzała starosta inowrocławska Wiesława Pawłowska.

To właśnie tam, w niedzielę, odbędzie się uroczystość związana z odsłonięciem pomnika. Najpierw zaplanowano mszę świętą o godz. 11.00 w kościele pw. Opatrzności Bożej, a później, w południe, na skwerze ma dojść do rekonstrukcji historycznej przygotowanej przez Miasto Inowrocław.

Nowy monument ma upamiętnić bitwę z 1666 roku i domknąć przestrzeń pamięci, którą tworzy skwer. Dla uczestników niedzielnych obchodów ważna będzie więc nie tylko sama ceremonia, ale też cały kontekst miejsca – od nabożeństwa, przez pokaz historyczny, po sam moment odsłonięcia pomnika.

na podstawie: Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.