Dzięki temu wybierzesz najlepszy ekran projekcyjny

Obecnie rządzą nami czasy, w których to projektory zaczęły być jednym z ważniejszych sprzętów elektronicznych w naszych domach. Sprawiło to, że nie musimy już wychodzić z domu, aby móc przeżyć prawdziwe kinowe emocje. Bywa, że zupełnie brakuje nam czasu na to, aby móc w spokoju zapewnić sobie możliwość wyjścia na premierę nowego filmu, a nie chcemy pozostawać w tyle.

Zwykle projektor okazuje się być tym jedynym urządzeniem użytkowanym jako centrum rozrywki w naszym salonie, aczkolwiek nie obędzie się on bez różnych dodatkowych elementów, jak np. ekran projekcyjny. To właśnie jego współpraca z naszym rzutnikiem ma największy wpływ na to, czy nasze wymagania będą spełnione. Co warto podkreślić, zły wybór uchwytu może okazać się sporym problemem podczas codziennego użytku.

Ekran do projektora i prawidłowe proporcje wyświetlanego obrazu

Jako, że technologia Full HD i 4K są już powszechne, sprzęty pracujące z nimi działają w proporcjach 16:9. Dla nas oznacza to konieczność wyboru takiego ekranu, który posiada identyczne. Wiele powiedzą nam informacje zawarte w instrukcji obsługi, która znajduje się w pudełku urządzenia. Z drugiej strony, o wszystkim powinien poinformować nas również sprzedawca.

Powierzchnia odbijająca ekranu do projektora

Obecna w projektorach powierzchnia odbijająca zwykle jest biała lub szara. Kiedy nie mamy jakiejkolwiek możliwości, aby w naszym salonie uzyskać zupełną ciemność, a ściany nie są ani szare, ani też czarne, najlepiej zdecydować się na szarą powierzchnię. Tym samym, uda się nam uzyskać najlepszy współczynnik pochłaniania światła, a to z koli umożliwi też korzystanie i cieszenie się projekcjami nawet podczas słonecznego dnia. Kiedy możemy pozwolić sobie na dostosowanie swojego salonu do wymaganych warunków dla projekcji, powinniśmy wybrać białą powierzchnię odbijającą.

Rozmiar ekranu projekcyjnego

Kiedy przychodzi nam wybrać ekran, nie możemy zapominać o jego wielkości, stąd zawsze weźmy to pod uwagę. Na pewno ekran musi zmieścić się w naszym salonie, dlatego też dowiedzmy się, w jakiej odległości od siebie znajdować będą się widzowie oraz projektor. Powinno się uwzględnić też to, jakie możliwości ma nasz projektor oraz jaką obsługuje rozdzielczość. Rzutniki z technologią Full HD mogą posiadać pewne ograniczenie, ponieważ nie można zbyt bardzo powiększyć obrazu. Stąd kosztem wielkości naszych projekcji, powinniśmy zdecydować się na wybór jakości.

Czarne ramki oraz pas rozbiegowy w ekranie do projektora

Kiedy podejmujemy się aranżacji swej własnej, prywatnej sali kinowe, należy pamiętać o takich elementach jak pas rozbiegowy oraz czarne ramki. Czarne pasy są materiałem otaczającym ekran oraz znajdującym się też nad powierzchnią odbijającą światło. Sprawia on, że ekran może w prosty sposób zostać odcięty od otoczenia, a przy tym widzowie lepiej skupiają swój wzrok na projekcji. Dodatkowo, wspiera to także poprawę kontrastu obrazu.

Sam pas rozbiegowy jest doskonałym rozwiązaniem w momencie, kiedy pragniemy mieć możliwość regulacji położenia ekranu, a zwłaszcza pod kątem rozwinięcia ekranu. Takie udogodnienia sprawiają, że mamy znacznie więcej możliwości, aby wszystko było dopasowane do naszych potrzeb.

Na co możemy pozwolić sobie ze względu na montaż ekranu do projektora?

Ekran projekcyjny możemy montować w różnych miejscach. Najczęściej to sufit, ale też ściana. Wybór koniec końców musi uwzględniać charakter naszej przestrzeni, ale też możliwości pod kątem dokonywania pewnych modyfikacji. Rekomendowany jest wybór tej opcji, która pozwala schować ekran w podwieszanym suficie. To sytuacja, kiedy nieużytkowany ekran nie zaburza estetyki pomieszczenia.

Te ekrany, które wieszane są na suficie umożliwiają zaaranżowania ściany za sprzętem. Powiesimy tam zatem nasze obrazy oraz inne ozdoby, które będą mogły być odpowiednio wyeksponowane. Ekrany ścienne to opcja, przy której konieczne jest wzięcie pewnego marginesu przestrzeni. Niezależnie jednak na co ostatecznie postawimy, dobrą praktyką jest sięganie po kasety, które pomogą uzyskać pożądane efekty estetyczne.