Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński, wręczył grupie policjantów medale imienia podkomisarza Andrzeja Struja. W uroczystym spotkaniu uczestniczył również Komendant Główny Policji, generał inspektor Jarosław Szymczyk.

Wśród wyróżnionych funkcjonariuszy znalazła się trójka z inowrocławskiej komendy. Uroczystość miała miejsca w piątek (22.09), w Warszawie. Policjanci zasłużyli na słowa podziękowań, bo podczas służby z narażeniem własnego życia uratowali życie innych, które jest wartością nadrzędną.

Starszy aspirant Paweł Wagner i starszy aspirant Sławomir Wilk, dzielnicowi z Posterunku Policji w Złotnikach Kujawskich, w styczniu tego roku interweniowali w związku ze zgłoszeniem o kobiecie, która chciała popełnić samobójstwo. Policjanci zastali na torowisku kobietę, a w niedalekiej odległości od niej widoczne były światła nadjeżdżającego pociągu. Funkcjonariusze  niezwłocznie z narażeniem własnego życia, podjęli czynności zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa kobiecie poprzez siłowe usunięcie jej z torowiska. W tym samym czasie pociąg jadący równoległym torowiskiem zatrzymał się. Dzięki ich szybkiej reakcji kobiecie uratowano życie.

Młodszy aspirant Damian Król, na co dzień służący w wydziale patrolowo-interwencyjnym. W czerwcu tego roku przebywał wraz z rodziną na urlopie w miejscowości Władysławowo. Podczas odpoczynku nad morzem, usłyszał jednego z plażowiczów wołającego o pomoc. Policjant, po chwili, zorientował się, że topi się jakiś mężczyzna. Wspólnie z innymi wypoczywającymi utworzyli tak zwany łańcuch życia, by wyciągnąć tonącego na brzeg. Niestety fale były na tyle silne, że ten coraz bardziej się oddalał.
Policjant, widząc to, bez chwili wahania odłączył się i sam zaczął płynąć w jego kierunku. Gdy był na tyle blisko chwycił go i utrzymywał nad powierzchnią wody. Po chwili, wspólnie z innymi, wyciągnęli mężczyznę na brzeg, gdzie udzielili mu pierwszej pomocy.

https://www.gov.pl/web/mswia/uroczystosc-wreczenia-medali-im-podkomisarza-policji-andrzeja-struja-z-udzialem-ministra-mariusza-kaminskiego3

Gratulujemy odznaczeń!

asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu