Retro klimat na Solankowej przyciągnął tłumy do serca Inowrocławia

Na Solankowej przez chwilę łatwiej było usłyszeć stukot bicykli niż codzienny pośpiech. 23 maja parkowe alejki wypełniły się muzyką, dawną modą i atrakcjami, które przeniosły uczestników w lata 20. i 30. Uroczyste otwarcie poprowadził prezydent Inowrocławia Arkadiusz Fajok, a potem przestrzeń przejęły bryczki, koncerty i uliczne widowiska. Tego dnia uzdrowiskowa część miasta dostała wyraźny, stylowy oddech.
- Bryczka, bicykl i zdjęcie jak sprzed wieku
- Na rynku zabrzmiały przedwojenne dancingi i teatr uliczny
Bryczka, bicykl i zdjęcie jak sprzed wieku
Wśród zieleni Solankowej pojawiły się akcenty, które od razu budowały klimat minionej epoki. Były przejażdżki bryczką, retro fotobudka, pokazy bicykli i występy artystyczne, a całość składała się na obraz dobrze znany z dawnych pocztówek, tylko podany współczesnej publiczności. Dla wielu osób to była nie tylko zabawa, ale też chwila, by spojrzeć na uzdrowiskową część Inowrocławia inaczej niż na co dzień.
W takim otoczeniu łatwiej było poczuć, że Solankowa potrafi być czymś więcej niż spacerową trasą. Gdy dochodzą do tego stroje, muzyka i sceniczne detale, zwykły spacer zamienia się w małe miejskie wydarzenie, które zostaje w pamięci dłużej niż jeden popołudniowy przejazd przez park.
Na rynku zabrzmiały przedwojenne dancingi i teatr uliczny
Mocnym punktem programu był koncert zespołu Tanie Dranie. Ich repertuar przywołał atmosferę przedwojennych dancingów, a publiczność mogła na chwilę wejść w rytm, który od lat ma swój własny, rozpoznawalny charakter. Na scenie pojawił się również Julian Kawczyński, laureat drugiego miejsca Festiwalu INO RYTMY 2026, co dopełniło muzyczną część wydarzenia.
Żywa energia przeniosła się także na inowrocławski Rynek, gdzie działał Festiwal Teatrów Ulicznych. Obok występów nie zabrakło stoisk rękodzielników i fotosaloniku w stylu retro. Organizatorzy podziękowali też szkołom, które dołożyły swoją cegiełkę do wydarzenia: Szkole Podstawowej nr 1 im. Św. Wojciecha, Szkole Podstawowej nr 2 im. Panny Maryi, Szkole Podstawowej nr 4 im. Zygmunta Wilkońskiego, Szkole Podstawowej nr 8 im. 4. Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej, Szkole Podstawowej nr 9 im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz szkole im. Jana Kasprowicza. Dzięki takim współtwórcom miejska impreza nabrała wyraźnie szerszego, międzypokoleniowego wymiaru.
na podstawie: Urząd Miasta w Inowrocławiu.
Ostatnie Artykuły

Po powrocie nastolatka zaczyna się najtrudniejszy etap dla rodziny

Retro klimat na Solankowej przyciągnął tłumy do serca Inowrocławia

Seniorzy i depresja w centrum ważnej konferencji w Inowrocławiu

Karta Inowrocławianina z nowym rabatem na projektowanie wnętrz

Powiat w weekend nie zwalnia. Sport, spacer i jarmark w jednym planie

Stoiska znów powalczą o uwagę podczas dożynek w Rojewie

Motocykliści ruszyli na drogi, policja ostrzega przed chwilą nieuwagi

Piesi i kierowcy pod lupą w Inowrocławiu - padły mandaty i pouczenia

Nowy numer Przeglądu stawia na organizacje społeczne i sprawy powiatu

W Parchaniu połączyli urodziny generała z jubileuszem szkoły

Seniorzy i uczniowie w Inowrocławiu usłyszeli, jak oszuści wyłudzają pieniądze

Kaspry w I LO przyciągnęły młodych laureatów z całego powiatu

Młodzi lekkoatleci pokazali wszechstronność na inowrocławskim stadionie

Sport, uśmiechy i integracja. Mini Spartakiada połączyła dzieci w Inowrocławiu
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Gminy Inowrocław - kontakt, godziny, wydziały i sprawy do załatwienia
- Centrum Kształcenia Zawodowego w Inowrocławiu - kursy, uprawnienia, zapisy
- Zakład Energetyki Cieplnej Inowrocław - kontakt, BOK, przyłączenie do sieci cieplnej
- Urząd Stanu Cywilnego Pakość - kontakt, zadania, rejestracja
- Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu - kontakt, bilety, sekcje i wystawy
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Inowrocławiu - kontakt, godziny, świadczenia
