Ratownik medyczny - wiedza, kwalifikacje oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem

Nie ma nic piękniejszego niż uratowanie życia, dlatego zawód taki jak ratownik medyczny cieszy się uznaniem, ale i dużym prestiżem. Jednocześnie występuje duże zapotrzebowanie na rynku pracy i na portalu Pracuj.pl można znaleźć naprawdę ciekawe oferty pracy.

Jak zostać ratownikiem medycznym?

Jeszcze kilkanaście lat temu, aby móc pracować jako ratownik medyczny wystarczyło ukończyć studium, czy szkołę policealną na tym kierunku. Jednak obecnie czasy się zmieniły, podobnie jak prawo. A więc niezbędne jest ukończenie studiów na tym kierunku, przy czym mogą to być studia licencjackie. Poza teorią przyszli ratownicy odbywają praktyki, gdzie realnie uczą się zawodu i zdobywają niezbędne doświadczenie.

Praca ratownika nie jest łatwa

Trzeba zdawać sobie sprawę, że praca ratownika medycznego jest zawodem pożytku publicznego i zazwyczaj uznawana jest za prestiżową. Ale jest też także bardzo wymagająca i ciężka. Przede wszystkim nie wystarczy tylko posiadać wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale trzeba umieć ją wykorzystywać działając pod presją czasu czy też w dużym stresie. Dlatego niezbędna jest także duża odporność psychiczna i umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach, a także łatwość w podejmowaniu decyzji, wszak tutaj często walczy się o życie ludzkie.

Czy praca ratownika jest niebezpieczna?

Wiele osób zastanawia się czy ten zawód niesie za sobą niebezpieczeństwo. W końcu wiele słyszy się o atakach na ratowników. Na szczęście w myśl przepisów ratownicy traktowani są jako urzędnicy państwowi i ich zniesławienie jest karane. Jednocześnie jeżeli czują się zagrożeni na danych terenie, to mogą wezwać policję i swoje obowiązki będą wykonywać z asyście służb mundurowych.

Zarobki ratowników medycznych?

Praca ratownika medycznego jest prestiżowa, ale jednocześnie wydaje się być niskopłatna. Aktualnie do drugi ratownik medyczny otrzymuje pensję od 2 620 PLN do 4 000 PLN. Zatem sumy nie wydają się może aż tak niskie biorąc pod uwagę zarobki w Polsce, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że praca jest nie tylko trudna, ale również wymaga od osób pracujących dużej wiedzy i ciągłego poszerzania kwalifikacji, a przy tym często odbywa się w wymagających okolicznościach. Ale ma też wiele plusów, choćby w formie wdzięczności od pacjentów czy też ich rodzin.