Przed nami wyjątkowy tydzień, doceniający zasługi Honorowych Dawców Krwi. Z tej okazji przedstawiciele służb mundurowych w Inowrocławiu podzielili się swoimi refleksjami o wspólnych działaniach z inowrocławskim oddziałem krwiodawstwa. To ważne, bo potrzeba krwi jest ogromna!

W 1972 roku Polski Czerwony Krzyż ustanowił Dni Honorowego Krwiodawstwa, które obchodzone są od 22 do 26 listopada. Krew jest lekiem, którego nie można niczym zastąpić. Stąd tak ważne jest promowanie akcji i działań, by do krwiodawców dołączało coraz więcej osób. Dzielenie się krwią bowiem to ratowanie ludzkiego zdrowia i życia.
Kilka dni temu na zaproszenie Kierownika Terenowego Oddziału RCKiK Bydgoszcz w Inowrocławiu Pani Anieli Zabłockiej, do placówki stawili się przedstawiciele służb mundurowych z Inowrocławia: Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu mł. bryg. Ireneusz Taraszka, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej Sylwia Przebieracz oraz z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu - st. asp. Justyna Piątkowska i asp. szt. Izabella Drobniecka.
Celem spotkania było podsumowanie zrealizowanych wspólnych działań służb z krwiodawstwem. Wielu bowiem policjantów i pracowników policji, strażaków i strażników miejskich jest honorowymi dawcami krwi. Razem z Terenowym Oddziałem RCKiK Bydgoszcz w Inowrocławiu staramy się także promować oddawanie krwi poprzez cykliczne akcje umożliwiające przyjazd ambulansu. Ponadto wiele przedsięwzięć profilaktycznych typu konkursy, meetingi, akcje w szkołach pokazuje dobre przykłady niesienia pomocy. Takie działania skierowane do młodzieży dają szansę na to, że informacje o potrzebie dzielenia się krwią dotrą również do nich. Gdy skończą 18 lat będą, miejmy nadzieję, gotowi do wstąpienia w szeregi krwiodawców.

st. asp. Justyna Piątkowska
Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu