Oszuści znów atakują seniorów metodą
Oszuści nadal próbują wyłudzić pieniądze od seniorów, tym razem w kujawsko-pomorskim. Policja apeluje o ostrożność, bo metody przestępców stają się coraz bardziej wyrafinowane. Seniorzy są szczególnie narażeni na oszustwa "na wnuczka" i inne podobne manipulacje.

Metoda „na wnuczka” - jak działają oszuści?

W ostatnim czasie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego ponownie odnotowano przypadki oszustw metodą "na wnuczka". Przestępcy dzwonią do seniorów, podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Często celowo zmieniają głos, aby nikt ich nie rozpoznał, i proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy, zazwyczaj na pokrycie szkód związanych z rzekomym wypadkiem drogowym.

Manipulacyjne rozmowy i wyłudzanie informacji finansowych

Oszuści nie mają skrupułów i bezlitośnie manipulują rozmową, wyciągając od swoich ofiar informacje o ich finansach. Znane są przypadki, w których chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy, do ofiary dzwoni inna osoba, podająca się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Ten "policjant" informuje, że poprzedni telefon był próbą oszustwa, i że przestępca został namierzony. Nalega, aby ofiara wypłaciła pieniądze z banku i przekazała je wyznaczonej osobie lub przelała na wskazany numer konta.

Ostrzeżenia policji i apel do społeczeństwa

Policja apeluje do mieszkańców, aby zachowali czujność. Jeżeli ktoś dzwoni, podszywając się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie należy podejmować pochopnych działań. Najlepiej wyłączyć telefon i samodzielnie skontaktować się z członkiem rodziny, aby zweryfikować prawdziwość prośby. Warto pamiętać, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie gotówki nieznanej osobie.

Jeśli podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustwem, zakończ rozmowę i powiadom policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Rozmawiajmy o takich sytuacjach z naszymi seniorami, aby byli świadomi zagrożeń i wiedzieli, jak się przed nimi bronić.

Apel do rodzin: edukacja i rozmowy z seniorami

Ważne jest, aby rodziny rozmawiały ze swoimi starszymi członkami o metodach oszustów. Wiedza i świadomość mogą uchronić przed utratą oszczędności życia. Przypomnijmy seniorom, że w razie jakichkolwiek wątpliwości powinni najpierw skontaktować się z bliskimi lub bezpośrednio z policją.

Warto również podkreślić, że oszuści stają się coraz bardziej wyrafinowani. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze zachować ostrożność i nie ufać nieznanym osobom, które proszą o pieniądze.


Na podstawie: Policja Inowrocław